Společnost Agropol Group zareagovala na velmi nízké výkupní ceny vepřového masa a rozhodla se zavřít vepřín Jave u Velkých Němčic. Zda areál prodá, zatím nepotvrdila.

„Doménou majitele není výkup vepřového masa. Jeho ceny jsou navíc katastrofální. Přežít se v dnešní době snaží jen ten, pro koho je to hlavní náplň činnosti, a to Agropol Group není,“ vysvětlil jednatel společnosti Jave Velké Němčice Josef Hrouzek.

Už v loňském listopadu přestala firma nakupovat prasata. Od té doby jí zbylo z celkových přibližně jedenácti tisíc kusů asi dva a půl tisíce prasat. „Vpolovině února zřejmě už budou všechny prostory prázdné,“ uvedl Hrouzek.

Koncern Agropol zatím uvažuje, co s nevyužitým areálem dál. Podle Hrouzka je možné, že bude znovu prosazovat jeho přestavbu na drůbežárnu. Zpracování drůbeže je totiž jedna činností, kterou se firma zabývá. „Uvažuje se i o variantě, že by se našel nový kupec,“ prozradil Hrouzek.
S návrhem přestavět vepřín na drůbežárnu ovšem Jave nepochodilo u tamních lidí, kteří se postavili tomuto záměru na odpor.

„Co vím, tak majitelé Jave žádají krajský odbor životního prostředí o znovuotevření této záležitosti. Jednal jsem i s panem Hrouzkem. Říkal, že to není otázka nejbližších dnů,“ uvedl starosta Velkých Němčic František Smetana.

Stanovisko většiny obyvatel obce je podle něj stále stejné. „Jsme kategoricky proti výstavbě drůbežárny,“ zdůraznil Smetana. Zároveň naznačil, že zrušení velkovýkrmny vepřů nemusí být definitivní řešení. Vepřové maso se podle něj opět dostává do popředí.

„Byl bych zase proti kuřatům. Jak už jsem kdysi zmiňoval na veřejném jednání, je to i kvůli ptačí chřipce a z důvodu nedostatečného zařízení, které brání průniku zápachu z hal do ovzduší. Problém je podle mě i převoz podestýlky,“ řekl František Válka z Velkých Němčic.

 

Lidé, kteří s nápadem drůbežárny nesouhlasí, podle něj budou příliš malí páni. „Naše obec je moc malá, aby proti tomu něco zmohla. Už jim prý prošlo i stavební povolení,“ dodal Válka.
 
To potvrdil i jednatel firmy Jave. „Není žádný zákonný důvod, proč to nepovolit. Také Jihomoravský kraj se vyjádřil kladně. Obec a další lidé v okolí byli proti, ale kraj tyto stížnosti zamítl,“ poukázal Hrouzek. Zároveň dodal, že bude záležet až na dalším vývoji situace. Nejméně několik měsíců zůstane podle něj areál vepřína nevyužitý.