Velmi nízký počet zájemců znamená jediné: poprvé po dvanácti letech škola neotevře ani jednu jazykovou třídu pomaturitního studia. „Jazyková úroveň na školách se zvedá. Studenti mají pocit, že umí cizí jazyk lépe, nemají proto potřebu přihlašovat se do navazujícího studia. Když už se chtějí učit cizí řeči, většinou volí Brno, protože tam mají daleko větší možnosti jak získat brigádu. Navíc mohou žít studentským životem," pojmenoval důvody malého zájmu ředitel gymnázia Josef Drobilič.

Podle něj za to může do jisté míry i ekonomické oživení v České republice. „Pro absolventy středních odborných škol není těžké sehnat nějakou práci nebo brigádu," poznamenal první muž školy.

Jihomoravský radní zodpovědný za školství Jiří Janda se na situaci dívá s optimismem. „Jazyky se dlouhodobě těší velké pozornosti, jejich výuka je zřejmě na vyšší úrovni. Potom studenti pomaturitní studium ve větší míře nevyhledávají. Ale uvidíme, jestli je to dlouhodobý trend, nebo jen odchylka od normálu," sdělil Janda.

Ještě to zkusí

Drobilič ale pomaturitnímu studiu v Břeclavi světlou budoucnost nevěstí. „Moc růžově to nevidím. Většinu našich studentů tvoří absolventi učilišť a středních odborných škol. Bude záviset na tom, jak pro ně bude obtížné najít po maturitě práci," zmínil ředitel gymnázia. Jazykovou třídu bude podle něj škola nabízet i v příštím roce, přihlásit se však musí alespoň osmnáct vážných zájemců o studium.

Břeclavská jazyková škola při gymnáziu je jednou z mála, která vrací podstatnou část školného v případě, že student nakonec v září nenastoupí. „Když se někdo na poslední chvíli dostane na vysokou školu nebo najde brigádu, odhlásí se. V tom případě se snažíme jednat sociálně. I z toho důvodu pro nás otevření navazujícího studia není výdělečnou činností. Nezájem mě proto ani tolik nemrzí," přiznal Drobilič, podle něhož o výuku němčiny není zájem již několik let.

Ředitel břeclavského pracoviště Úřadu práce Lubomír Marko si myslí, že jazyková úroveň mnoha žadatelů o práci je stále nedostatečná. „Znalost cizích řečí se zřejmě zvyšuje, ale stále to ještě není na úrovni, jakou zaměstnavatelé vyžadují. Někteří chtějí i dva jazyky na úrovni, tedy dobře psát i mluvit. Často to bývá překážkou pro přijetí žadatele do práce," zmínil Marko.

VÁCLAV PETRŮ