Čtyřiapadesátiletý muž byl ve volbách přitom až osmičkou kandidátky Zdravé Hustopeče. Ta získala celkem tři zastupitelské mandáty. Švástu voliči vykřížkovali nahoru. „S takovým výsledkem jsem nepočítal. Šel jsem do toho s tím, že by to měli dělat spíš mladší lidé. Po výsledku voleb ale mnoho jiných možností nebylo," uvedl Švásta.

Před čtyřmi lety kandidoval jako lídr Sdružení nestraníků, jež tehdy skončili těsně druzí za ODS, a v opozici. Nyní ale nestraníci volby vyhráli. Zdravé Hustopeče, s lidmi ze Strany zelených na kandidátce, jsou jejich politickými partnery. „Tentokrát jsem se rozhodl, že podpořím zelené, stal jsem jejich členem. Nestraníci jsou nám blízcí," přikývl Švásta.

A centrum volného času? Křeslo ředitele této městské příspěvkové organizace opustí Švásta po téměř čtvrtstoletí. „Jednu dobu jsme byli velká organizace. Nějaké zkušenosti mi na postu místostarosty budou k dobru. Nyní je potřeba v Hustopečích vše uklidnit a začít pracovat pro město," řekl odhodlaně muž. Přesto doufá, že si ještě čas na děti a nějaký ten kroužek udělá.

Kromě starostky Hany Potměšilové usednou do sedmičlenné městské rady ještě Zbyněk Háder, Roman Záruba (všichni Sdružení nestraníků), Kamil Konečný a Richard Homola (oba ANO 2011) a Michal Vejpustek (ČSSD).