Deštivé počasí je zahnalo pod střechu. A tak vyrábí. „Obmalujeme šablony, vystřihneme je a pak nalepíme na cédečko," líčí postup například malý David, který chce mít jednou vlastní farmu. Pětidenního tábora se účastní domácí i děti z okolí. „Třeba z Lednice nebo Kostic. Většina z nich se poznala až tady," vysvětluje Petra Kouřilová, manažerka Komunitního centra Majáček, jehož členové tábor pořádají.

Skupina dětí se v břeclavské městské části Charvátská Nová Ves účastní příměstského tábora Veselý farmář.Úterní návštěvě blízké farmy zabránil déšť. Skupina k ní vyrazí ve středu. Snad. „Chystáme se také na výlet do Lednice. Navštívíme zemědělské muzeum a bylinkovou zahrádku," říká Kouřilová a následně se dětí ptá, jaký je rozdíl mezi rybníkem a jezerem.

Neznají slepice

Po uspokojivé odpovědi se dá do objasnění hlavního poslání tábora. „Dnešní děti znají lva 
i tygra, ale pletou si naše domácí zvířata. Nedávno jsem viděla chlapce, který nazval slepici dravcem. To chceme změnit. Kromě jiného se tu snažíme děti vzdělávat," míní žena. A posteskne si na poměry v zemědělství. „Nelíbí se nám, že česká produkce upadá, protože na to nejsou peníze," doplňuje a běží za dětmi hrnoucími se ke kleci s černým zakrslým králíkem. Ten dělá dětem společnost celý týden.

Rodiče přiváží potomky do centra před osmou hodinou ranní. Následuje rozcvička, básničky a písničky. „Nejradši zpíváme když jsem já sloužil to první léto," zmiňuje Adélka z Ladné, která se chce stát veterinářkou.

Poté přijde na řadu svačina a tvoření. „Ze šňůrky a dřívka jsem si vyrobila udici. Budu na ni s dědou chytat ryby," vypráví Adélka. Odpolední program záleží na počasí, po čtvrté hodině si pro děti přijedou rodiče.

Vrcholem tábora je cesta za pokladem, na nímž se děti vypraví v pátek. „Poklad vymění s piráty za svoje sešitky, do kterých tu každý den něco přimalují," tvrdí Kouřilová.

Skupina dětí se v břeclavské městské části Charvátská Nová Ves účastní příměstského tábora Veselý farmář.Někteří z výtvarníků už mávají před obličeji hotovými rybami na provázku a radí ostatním, jak je dokončit. Je po desáté, a tedy nejvyšší čas na svačinu. Zatímco z úst vedoucích se linou věty o úklidu pracovních stolů, malí farmáři už netrpělivě hledají v batůžcích, co jim s sebou rodiče nabalili.

Zájemci každého věku se v komunitním centru schází od loňského listopadu. Kromě dopoledního hlídání nabízí jeho pracovníci také pravidelný program.

Slouží také důchodcům. Ti do prostoru v budově pošty dochází za tvořením i povídáním.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ