„Vedra už postihla pšenici. Ta, která nedozrála, zaschla. Výnosy tak budou menší, než jsme čekali. Kukuřice měla zpoždění, ale ještě před čtrnácti dny jsme mysleli, že bude vše dobré. Ty opožděné ale buď zaschly, nebo nedorostly. Letos tak bude část klásků kratších," bilancoval ve čtvrtek ředitel agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

Po neděli podle něj skončí sklizeň řepky. „Doma už je i ozimý ječmen, takže polovina úrody už bude sklizená. Zatím to ale vypadá na průměrný rok," nejásal Sečkář.

Pro většinu zemědělců na Břeclavsku to však i tak znamená zahojení po loňské katastrofě. I průměrná úroda totiž bude znamenat více než dvojnásobně vyšší výnosy oproti minulému roku.

Suché počasí naopak pomáhá tempu sklizně. Podle Sečkáře mohou na polích pracovat i v noci, protože se na nich netvoří ranní rosa. „Je to sice náročnější na lidi, ale aspoň je to rychleji pod střechou," dodal ředitel komory.

Ve dne v noci zaměstnává počasí také zemědělskou firmu z Týnce. „Bez intenzivní závlahy šestnáct hodin denně bychom měli po bramborách. Zatím to zvládají, ale výnos brambor na zimu bude i tak nižší. V tom vedru se ve vodě úplně vaří," vyhlíží úrodu s obavami zástupce rodinné firmy František Král mladší.

Všichni zalévají

Bez vody to nezvládají ani zahrádkáři. „Konev jsme na zahradě vyměnili za hadici, jinak by slunce všechno spálilo. Rychle dozrávají okurky a jiná zelenina, ale na druhou stranu trpí ovocné stromy. Broskve a jablka nám v tom suchu padají víc než obvykle," podělila se Erika Bartošová z Břeclavi, jež má zahradu u tamního letiště.

Podle ní se velké zalévání nevyhýbá nikomu z okolních zahrádkářů. „Soused pěstuje květák a salát na prodej a zapíná zavlažování na celé dopoledne. Kdo má vodu, má vyhráno. Kdo ne, všechno mu uschne," uzavřela.

Tropické počasí se dotýká také vinohradů. Podle Sečkáře se někteří vinaři snažili vyhnout plísním a rostliny odlistovávali, teď ale hroznům hrozí sežehnutí sluncem. Ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný však zatím příslovečně klepe na dřevo.

„Plíseň hrozila, ale poprali jsme se s tím dobře. Na počasí si tak ve vinohradech nemůžeme stěžovat. Po chladném a deštivém jaru, kdy byla relativně vysoko spodní voda, se současná horka hodí. Uvidí se na podzim, ale tipuju to opět na vynikající ročník," věřil Šťastný.