Dvanáct let řídila Ludmila Fibingrová zemědělskou agenturu v Břeclavi. S reorganizací instituce, která spadá pod ministerstvo zemědělství, ale o své místo přišla. Bez vysvětlení. Do uvolněného křesla usedla bývalá místostarostka Břeclavi Dagmar Adámková.

„Prvního ledna vznikly okresní agentury pro zemědělství a venkov, které zastřešuje krajská organizace. Paní Fibingrová nebyla v Břeclavi pověřena do nové funkce a jmenována ministrem zemědělství,“ sdělil krajský ředitel agentury Karel Venera. Proč léty osvědčená ředitelka nezískala Gandalovičovu důvěru, o tom odmítl spekulovat.

O pozadí svého „odstavení“ do pozice řadové zaměstnankyně se nechtěla bavit ani Ludmila Fibingrová. „Důvody mně nikdo nesdělil,“ řekla pouze. Jak dodala, za dvanáct let, kdy stála v čele břeclavské agentury, si není vědoma žádného svého kázeňského ani jiného prohřešku.

„Je to úplně jasné. Paní Adámková se postavila proti současné koalici v Břeclavi, která není kraji po chuti, a dostala za to koryto. Vidím v tom jasnou souvislost. Je smutné, že se někdo nechá takto koupit,“ přišel s vysvětlením překvapivé rošády radní města Radek Buk.

Adámková se totiž názorově rozešla se svými bývalými kolegy z někdejší břeclavské ODS, kterou strana zrušila. Loni v prosinci přišla o post místostarostky města a přešla do opozice. Do nové funkce ji pak od května jmenoval ministr zemědělství Petr Gandalovič právě z ODS.

„Šlo to po linii ODS. Paní Adámková je s těmito lidmi ve velmi dobrém kontaktu. Podle mě je to jasná politická trafika,“ myslí si Buk. Podle něj je smutné, když jsou odborníci ve funkcích nahrazováni lidmi, kteří svoji budoucnost spojili s politickou linií.

Adámková ovšem takový výklad naprosto odmítá. Argumentuje tím, že reorganizace agentury byla plánovaná dlouho dopředu. Její předchůdkyně skončila ve vedení už k poslednímu dni roku 2008 a první čtyři měsíce vedl pozměněnou instituci znojemský ředitel Ivan Veselý.

„Mě z pozice místostarostky odvolali v prosinci a vůbec nikdo netušil, jestli to tak bude, nebo ne. Je pravda, že mě jmenoval pan ministr, ale nikdo jiný to udělat nemůže. Já se k tomu snad ani vyjadřovat nebudu, protože je to výmysl. Kdyby to místo mělo být nachystané pro mě, tak už bych tam byla asi dřív. Pokud to někdo říká, já to popírám. Ať to dokáže,“ bránila se Adámková proti nařčení.

Jak zdůraznila, o obsazení místa rozhodlo řádné výběrové řízení. Argumentuje i tím, že nyní není členkou ODS.
Politické pozadí personální výměny odmítá také bývalý ministr zemědělství. „To je absurdní, já paní Adámkovou vůbec neznám. Jmenoval jsem téměř sedmdesát ředitelů agentur, a to na návrh všech odborů, které se na tom podílejí. Odmítám, že by v tom hrála jakoukoliv roli něčí politická příslušnost,“ uvedl Gandalovič.

MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ