Město Břeclav se po básnické sbírce Dymo Piškuly chce zbavit i zbývajících pěti desítek knih Krajinou Lichtenštejnů a velkoformátových fotografií Lednicko-valtického areálu. Jejich autorem je výtvarník Radek Buk, bývalý radní města.

Co na to říkáte?
Že to snad nemyslí vážně. Jestli chtějí autorům vracet knihy a fotky, je to smutné. Cítím v tom nenávist a závist. Nepřekvapuje mě to, vždyť téměř všichni ze současného vedení města jsou bývalí členové KSČ. Dokáži si docela dobře představit, že by si pan Ryšavý vzal foťák a šel to vyfotit. Koneckonců, co Čech, to výtvarník, fotograf nebo architekt.

Jak to vlastně bylo? Vy jste knihu městu sám nabídl?
Ne, to ne. Knihu, která propaguje tento kraj, vydala firma Arin. Já jsem dostal x výtisků jako autorskou odměnu. Rozdal jsem je do celého světa, i mnoha osobnostem, třeba výtvarník Adolf Born mi po prolistování řekl: Kdo umí, umí. Mimo jiné jsem knihu věnoval také všem zastupitelům města a od žádného jsem neslyšel žádnou kritiku. Teprve poté se město rozhodlo knihu koupit.

A fotografie Lednicko-valtického areálu?
Ani ty jsem městu neprodával já, nýbrž firma Arin. Můžu se k tomu tedy vyjádřit jen jako autor. Jako radní jsem městu Břeclav nikdy neprodal ani jednu fotku ani jiný produkt. Navíc, město si nepořídilo jen velkoformátové fotky na vystavení, ale kompletní digitální data k širokému využití podobně jako v případě miniatur. A mimochodem, už jsem prodal daleko dražší fotky než pětadvacet kusů za sto tisíc korun.

S reklamní agenturou Arin vás ale stále mnoho lidí spojuje…
Vyprošuji si, aby někdo říkal, že jsem spojený s firmou Arin. Podle této teorie by například pan Ryšavý jako krajský radní pro zdravotnictví mohl být spojován s nějakým blázincem. Jsem na volné noze, fotím pro několik firem, mimo jiné i pro Arin. Majetkově s ním už ale osm let nemám nic společného.

Překvapilo vás, že se radnice vrací k zakázkám z vaší éry?
Nepřekvapilo. Člověk, který něco umí, tak to dělá, ten, co nic neumí, tak jenom pomlouvá a boří. To je můj vzkaz současnému vedení města. Měli jsme snad my přijít s tím, ať si pánové Ryšavý s Parolkem koupí nynější sídlo muzea z jejich éry? Nebo základní uměleckou školu? Něco mi to každopádně připomíná. Asi se zase do Břeclavi vrací éra zakázaných autorů.

Čtěte také: Břeclavská radnice prověří sporné zakázky