Záplava jehličnatých stromů už zaplnila prostranství před obchodními centry v Břeclavi. Podle prodejců ceny zůstaly stejné. Jedničkou mezi poptávanými zůstává jedle. Cena za kus se může vyšplhat až na patnáct set korun.
Prodejce Jan Kurnát začal smrky, jedle a borovice prodávat už od konce listopadu. „Někdo si možná pomyslí, že jsme začali s prodejem brzy, ale začínáme tak každý rok. Už i v ty první dny jsme prodali několik stromků," uvedl Kurnát, který nabízí jehličnany před břeclavským Lidlem.
Stromy bude prodávat až do Vánoc. Největší nárůst prodeje podle něj začíná až týden před Štědrým dnem. „Teď se pomalu dostáváme tak na třicet prodaných stromků denně. Jejich počet postupně narůstá. Lidé začínají nejvíce bláznit na poslední chvíli. To pak za den prodáme i dvakrát tolik," řekl prodejce.
Největší zájem je jako již tradičně o jedle. I přesto, že jsou nejdražší. Jedná se o jedle nordmann pocházející z Dánska. „Vkus lidí se nemění. Jedlička je pořád jedničkou v prodeji," dodal Kurnát.
Jedle se dá pořídit i za pět set korun. Avšak ty se štítkem exklusive stojí bez deseti korun tisícovku. Nejdražší pak patnáct stovek. Na jednu z nich se dívali i manželé Kopečkovi z Břeclavi. „Chceme určitě jedličku. Smrček moc rychle opadává," nechal se slyšet Zdeněk Kopeček.
Hlavním kritériem při výběru tradičního symbolu Vánoc je cena a vzhled. Ten podle zkušeností Kurnáta ve většině případů nakonec při rozhodování vítězí. „Někteří se dívají na cenu. Často se však stává, že si raději připlatí několik stovek navíc, aby si domů odnesli hezký strom," prozradil muž.
O něco levnější je borovice. Její cena začíná okolo čtyř set korun. Za vůbec nejnižší cenu si mohou lidé pořídit smrk pichlavý.
Polesí neprodává
Před dvěma lety si lidé mohli koupit i borovice z valtického polesí. Loni už je ale neprodávali. A teď se zájemci také nedočkají. „Lesní porosty, které v minulosti sloužily k prodeji, odrostly. V posledních letech je naprostá většina vánočních stromů na trhu pěstovaná specializovanými firmami na plantážích mimo les, kde je možné dosáhnout významně lepšího estetického vzhledu," objasnil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.
Prozradil také, že Lesní závod Židlochovice založil nové výsadby určené pro vánoční prodej. „K dispozici budou až za pět, šest let," odhadoval.
Další variantou je umělý stromek. Někteří lidé mu dávají přednost především z praktických důvodů. Vydrží hodně let. „Dříve jsme měli umělý stromek. Pak se nám narodily děti a začali jsme kupovat už živý. Přece jen mají Vánoce potom lepší atmosféru," připustila Břeclavanka Martina Kopečková.