PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jednota: Plaťte, nebo bude soud

Sedmapadesátiletá Zdenka Straková pracovala v kostické prodejně pětatřicet let. Za tu dobu zažila při inventurách asi třikrát maximálně třítisícové manko. Nevěřila proto vlastním očím, když vyúčtování za rok 2007 odhalilo takřka stotisícovou škodu. Další šok zažila po půl roce. Inventura ukázala stejné manko. S žádostí o nezávislý audit ale u zaměstnavatele neuspěla. Bylo jí údajně řečeno, ať hloubkovou kontrolu zaplatí ze svého. Ačkoliv měla Straková i její kolegyně dva roky do důchodu, vedení Jednoty Mikulov trvalo na uhrazení ztráty a výpovědi.

„Když inventura ukázala manko podruhé, za toho půl roku jsem tři měsíce marodila a tři byla v práci. Bylo nám řečeno, že když se to stalo dvakrát za sebou, musíme z prodejny odejít,“ popsala Straková. Tak se i stalo.

Vedoucí a její zástupkyně nejdříve chtěly samy podat výpověď. Pak se jim vše rozležela v hlavě, protože jim zbývaly dva roky do důchodu. „Řekli nám, že nám výpověď nedají, ale převedou nás do jiné prodejny. To se nám nelíbilo. I v dalších obchodech mají manka. To bych pak platila další peníze?“ vylíčila Straková. Bez řečí nakonec zaplatila dvacet tisíc korun, její zástupkyně, která byla v té době více v práci, dala pětatřicet tisíc, a další prodavačka vybrala a Jednotě odevzdala patnáct tisíc korun.

Kámen úrazu podle Strakové spočívá v nedostatečném zabezpečení obchodu před zloději. Už minulému předsedovi Jednoty Mikulov prý řekla, že se současným vybavením nesouhlasí. Zákazníci se podle ní pohybovali v úzkých uličkách, což při každodenní práci nešlo uhlídat. „Předsedovi se to tehdy nezdálo. Říkal, že se to týká jen nás a že si vymýšlím,“ řekla žena.

Současná předsedkyně Jednoty Mikulov Vlasta Ličmanová se k případu odmítla vyjádřit. Odvolala se na to, že nemá k vyjádření potřebné podklady. „Nevím, o co se jedná. Takhle se věci neřeší. Myslím, že se dělá z něčeho bublina,“ poznamenala stroze do telefonu.

Propuštění obou žen se v Kosticích rychle rozkřiklo. „Vykládá se po celé dědině, že měly podruhé vysoké manko a podle vnitřních směrnic musí odejít. Musím říct, že s ohledem na počet zaměstnanců a velkou pracovní zátěž skutečně nestačí všechno ohlídat,“ zastala se pracovnic kostická starostka Anna Bradávková.

Jak Břeclavský deník Rovnost nedávno informoval, podobný případ se stal v prodejně v Moravském Žižkově. Tam se do sporu s Jednotou Mikulov pustila šestice pracovnic, kterým roční inventura vykázala ztrátu ve výši sto sedmdesáti pěti tisíc korun. Prodavačky v tomto případě, navzdory výhružkám o podání žaloby, odmítly částku zaplatit.