Jestli nezaplatíte, sejdeme se v soudní síni. Věta tohoto typu byla v podnikatelském prostředí vyřčena nesčetněkrát. Pokud si ji však vyslechne zaměstnanec od svého zaměstnavatele, působí poněkud nezvykle.

„Je nehorázné, co si naše firma dovoluje. Bylo nám řečeno, že musíme uhradit pětaosmdesát tisíc korun. Jestliže to neuděláme, podají na nás prý žalobu,“ posteskla si Sylvie Auzká, jedna z prodavaček pobočky Jednoty Mikulov v Moravském Žižkově.

Šestice žen, která se stará o chod tamní samoobsluhy, se dostala do potíží kvůli ztrátě zboží. Inventura za uplynulý rok totiž ukázala, že z regálu se ztratily věci za zhruba sto sedmdesát pět tisíc korun.

A jelikož Jednota Mikulov uplatňuje roční ztratné, tedy limit pro vzniklé škody, ve výši zhruba devadesát tisíc korun, zbytek chce právě po svých zaměstnankyních. Ty však platit odmítají. A to přesto, že podepsaly smlouvu o hmotné zodpovědnosti.

„Bohužel prodejna není zajištěná tak, aby se dalo zboží nějakým způsobem ochránit před zloději. Nemáme ani žádné nástroje, abychom krádežím zabránily,“ namítala Sylvie Auzká, která je zástupkyní vedoucí prodejny.

Firma si trvá na svém a částku chce uhradit. „Zvažujeme žalobu, protože s prodavačkami v Moravském Žižkově se nedá domluvit. Je to evidentně jejich chyba, že došlo ke ztrátě v prodejně,“ míní Květa Budinová z právnického oddělení Jednoty Mikulov.

Podle ní za nečekanou ztrátou v prodejně nemůže zvýšený počet krádeží, ale spíše chyby v evidenci zboží. „Je to pravděpodobné. Ale komunikace mezi námi vázne, soudní spor je tak pravděpodobný,“ podotkla Budinová.

Na čí straně je zákon? To je více než sporné. Jeho litera hovoří o tom, že dohodu o hmotné zodpovědnosti lze uzavřít tehdy, je-li možné ji od zaměstnance spravedlivě vyžadovat a jsou-li dány podmínky.

Laicky řečeno: prodejna musí být dostatečně zabezpečená tak, aby nebyla vydána na pospas zlodějům. „Ale pokud na to zaměstnanec neupozornil, bude se posuzovat, do jaké míry zaměstnavatel pochybil,“ vysvětlil Dalibor Grůza, který má advokátní kancelář v Hustopečích.
Ten je přesvědčen, že spor mezi Jednotou Mikulov a šesticí prodavaček bude během na dlouho trať. „Je to takový začarovaný kruh. Každá ze stran bude mít své argumenty, těžko předjímat, jaký bude výsledek,“ tuší právník.

Pře mezi Jednotou a jejími zaměstnankyněmi v prodejně v Moravském Žižkově bude podle všeho mnohem komplikovanější. Šestice prodavaček totiž zvažuje, že podá na společnost žalobu, a to kvůli porušení pracovní smlouvy.

„Nemůžeme si ani pořádně vybrat dovolenou, máme ztížené pracovní podmínky. Navíc Jednota zaměstnává lidi na černo. Vím, že to bude těžké dokázat, ale pokusíme se o to,“ podotkla Sylvie Auzká.