Pokud je někde chyba, tak jednoznačně na straně prodavaček. Takto se vyjadřuje k případu, o kterém informoval před časem Břeclavský deník Rovnost, vedení Jednoty Mikulov. Po svých zaměstnankyních stále požaduje uhradit pětaosmdesátitisícovou škodu, která vznikla na pobočce v Moravském Žižkově.

„Jsme ve velkém stresu. Vedení společnosti na nás tlačí, aby se některá z nás přiznala a zaplatila požadovanou částku. Dokonce je nám i vyhrožováno, že jestliže nezaplatíme, přesunou nás na některou jinou pobočku,“ svěřila se jedna z prodavaček Sylvie Auzká.

Výsledek? Z šestice zaměstnankyň prodejny v Moravském Žižkově už čtveřice podala výpověď. „Některým kolegyním by způsobila velké problémy, protože by musely dojíždět neskutečně dlouhou dobu,“ vysvětlila Auzká, proč se kolektiv prodejny rozpadá.

Jednota Mikulov si stále stojí za svým. Za manko, které vzniklo za uplynulý rok na pobočce v Moravském Žižkově, jsou podle jejího vedení zodpovědné jedině tamní prodavačky.

Jednota odmítá i námitky žen, které tvrdí, že za ztrátu může nový markovací systém, jenž podle nich nepracuje správně. „Tento systém je v pořádku. Pochybení mohlo vzniknout jedině u obsluhy, tedy u prodavaček,“ tvrdí Květa Budinová z právního oddělení společnosti.

Jednota sáhla i k internímu šetření. Podle Budinové budou známy výsledky během jednoho týdne. Poté by se mělo rozhodnout, jestli případ skončí v soudní síni. „Ještě nemáme dostatek materiálů, abychom udělali konečné rozhodnutí. Zatím nedokáži říci, jak budeme dále postupovat,“ podotkla.

Ještě nedávno přitom Jednota uvažovala jednoznačně o žalobě. „Nevědí, co chtějí. Před pár dny za námi přišli, že jen ztráta na lahvích je padesát tisíc. O několik dní později už chtěli dvanáct tisíc za obalový materiál,“ podivovala se nad změnou chování vedení firmy Sylvie Auzká, která je zástupkyní vedoucí prodejny.

Dalibor Grůza, který má advokátní kancelář v Hustopečích, má za to, že chyba je jak na straně Jednoty Mikulov, tak u prodavaček. Doporučuje, aby se obě znesvářené strany dohodly.

„Myslím si, že čisté svědomí nemá ani Jednota a ani její zaměstnankyně. Jediná cesta je v tomto případě domluva, protože pokud se tato pře dostane k soudu, jedna strana na to po finanční stránce velmi doplatí,“ myslí si hustopečský právník.

Pro Jednotu Mikulov to v poslední době není jediný spor s prodavačkami. Také na pobočce v Kosticích totiž inventura za první pololetí minulého roku ukázala téměř stotisícové manko. Tamní trojice prodavaček, na rozdíl od kolegyň v Moravském Žižkově, se však rozhodla ztrátu zaplatit.