Za myšlenkou ženského hodnocení vín stojí pět žen. Kateřina Černá je jednou z nich. „Byly jsme společně na jedné akci a tam jsme se rozhodly, že uspořádáme degustaci jen pro dámy. Nic takového zatím v České republice není. Tak jsme se do toho pustily. Pavla Škrabalová se toho chopila, stala se ředitelkou této akce a my ostatní jsme spoluorganizátorky. Jedna měla na starosti sehnat sponzory, další pozvat degustátorky. Každá měla na práci něco jiného," vypráví pětatřicetile­tá žena.

Společnými silami se jim podařilo pozvat do velkopavlovické sokolovny hned dvacet degustátorek. „Žen ve vinařském světě je pořád málo. Proto jsme měly i problém sehnat degustátorky. Nakonec tady byly ženy jak z České republiky, tak ze Slovenska. Měly dojet i vinařky z Rakouska, nakonec se omluvily," říká vinařka a manželka Branka Černého, který pořádá každoročně prestižního Krále vín.

Hlavní smysl Meditriny vidí v tom, že by mohla přilákat ještě víc žen, které by se vínu věnovaly. „Chtěly bychom apelovat na mladé vinařky, aby se zapojily. Ať už třeba na ty, které studují takový obor, nebo na ty, které to mají jako koníček. Tady mají možnost si degustaci vyzkoušet," vyzývá kolegyně usměvavá degustátorka.

Pětici žen v jejich odvážném záměru nakonec pomohla i řada dalších lidí. „Někteří muži si z nás i trochu dělali srandu. Říkali, že to bude slet čarodějnic. Nakonec nás ale podpořili. Máme dvě stě osmdesát vzorků. To je na první ročník naprosto úžasné," bilancuje Černá.