Na místě ve středu zasahovali jihomoravští hasiči. Nehoda se stala okolo šesté hodiny večer. "Únik se stal na rybníce mezi Sedlecem a Valticemi. Místo nehody jsme zajistili tak, aby se skvrna na hladině dále nešířila. Poté si místo havárie převzala příslušná firma, my jsme informovali odbor životního prostředí břeclavské radnice," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Jeřábu se při práci jedna ze součástí zabořila do bahna, což způsobilo jeho převrácení. „Jeřábu se pravděpodobně zabořily patky. Pod kamenitým břehem rybníka je totiž bahno. Údajně tam měl řidič nějakou desku, ale nic platné mu to nebylo,“ přiblížil velitel jednotky sedleckých dobrovolných hasičů Petr Žúrek.

Hydraulický olej, který unikl z jeřábu na hladinu rybníka, je již od čtvrtečního večera zachycený sorpčními hady. „Přijela sanační firma, která skvrnu zasypanou sorbentem zlikviduje,“ dodal velitel Žúrek.

Práce na vyproštění jeřábu pak pokračovaly asi do jedenácti hodin večer a ve čtvrtek pokračují opět od rána. Velký jeřáb se aktuálně snaží uvízlý stroj dostat ven, situace je však poměrně náročná.

Podle zástupců Rybníkářství Pohořelice, kteří pracím u rybníka přihlíželi, by neměla mít nehoda žádný negativní vliv na ryby a ostatní vodní živočichy.

Podle majitele uvízlého jeřábu Karla Zemánka se při incidentu nikomu nic nestalo. "Řidič před pádem stačil vyskočit ven," uvedl Zemánek.

V době, kdy k nehodě došlo, byl nedaleko i jeden z místních obyvatel, důchodce Jaroslav Lavčík. „Včera jsme chystali tady ve mlýně zabíjačku na sobotu. Naráz jsme uslyšeli hroznou ránu. Vyběhl jsem ven a jeřáb už byl v rybníce. Byl jsem se tam podívat i ráno. Dostat ten obrovský těžký jeřáb ven, to bude um. Jen se podívejte na ten kolos, který ho má vytáhnout,“ ukázal směrem k místu nehody Lavčík.