Při pohledu na jeho smaragdovou vodu a osvětlená zátiší se příchozí zaposlouchají do komorně laděných písní.

„Musí to být technika, kterou voda nepoškodí. Jen pořízení jednoho reproduktoru přijde na asi osm tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí správy jeskyně Jiří Kolařík. Náklady spojené s ozvučením potřebných částí dómu však zatím nevyčíslil.

Trvalo několik let, než se podařilo Jezerní dóm zpřístupnit návštěvníkům. Speleologové se potýkali především se složitými technickými problémy. Museli nechat vyrobit točité osmimetrové schodiště. Turisté jím překonávají podzemní propast a dostávají se až k jezeru. A to hloubky čtyřiadvacet metrů.

Na schodišti mohli začít pracovníci jeskyně pracovat až po velkém poklesu spodní vody. Ta se dostala na nízkou úroveň vloni po více než pětadvaceti letech. Díky tomu se mohli jeskyňáři podívat i do dříve nepřístupných takzvaných Zlatých síních, ty ale později voda opět zalila.

Jezero pracovníci jeskyně osvětlili reflektory umístěnými pod vodou. Kromě toho také vyměnili i původní světla, která už při prohlídkách nevyhovovala. Nyní k nim přibudou i reproduktory odolné proti vodě. Problém je totiž s neustálým kolísáním hladiny jezera.

Díky tomu však mohou návštěvníci jeskyně vidět Jezerní dóm pokaždé trochu jinak. Zvýšení nebo naopak snížení vody odkrývá nová zákoutí.

Jezerní dóm je dlouhý sedmnáct a široký patnáct metrů. Je největší prostorou Turoldu. Kromě jezírka jsou atrakcí jeskyně i osmnáct metrů dlouhé tektonické praskliny. Jejím symbolem je dutina nazvaná Žraločí hlava. Jeskyni ročně navštíví bezmála třicet tisíc turistů jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Prohlídka v celé jeskyni trvá přibližně padesát minut.

Nyní je podzemí kvůli zimování netopýrů uzavřeno. Turold se po zimní přestávce opět otevře pro veřejnost v polovině dubna. ⋌(čtk, ewi)