Jirko, spadni! Jestli to zas projedeš, sestřelíme tě paintballkou! Ani výhrůžky neznervózněly ostříleného borce Jiřího Skýpalu, který hned několikrát suverénně projíždí bezmála čtyřicet metrů dlouhou a pouhých pětadvacet centimetrů širokou dřevěnou lávku umístěnou těsně nad hladinou místního rybníka. Taktiku mladého dobrovolného hasiče, který už poněkolikáté uchvacuje sebejistotou a ledovým klidem, sleduje v sobotu odpoledne u Biocentra Zahájka ve Velkých Pavlovicích několik stovek místních i turistů.

Na oblíbenou recesistickou akci s názvem Velkopavlovická lávka, která se letos pyšní převýšením šestadvacet stupňů, si troufá necelých dvacet závodníků. Mezi borci na Libertách s vybroušenou taktikou vyniká mladá Slovenka Simona. Jako jediná žena bojuje odhodlaně za čest něžného pohlaví a neváhá se kvůli tomu i vykoupat. „Samozřejmě chci dojet co nejdál, ale ještě v tom nemám takovou praxi. Vyhecovali mě kolegové, se kterými tady jsem na teambuildingové akci. Moc jsem nevěděla, do čeho jdu,“ směje se sympatická žena, která nyní žije v Brně.

Nezastírá, že pod drobnohledem povykujících diváků pociťuje mírnou nervozitu. „Je to stres, nejde si neuvědomovat, že vás lidé sledují. Nohy se mi třásly pořádně,“ popisuje Simona, která pomyslnou ženskou kategorii zcela ovládla.

V Dolních Věstonicích na Břeclavsku hořel v pátek rodinný dům.
V Dolních Věstonicích hořel dům. Pro popáleného muže přiletěl vrtulník

Soutěžící borci se snaží pochytit alespoň část taktiky šikovného hasiče Skýpaly. „Natrénované to nemám. Není třeba si to cvičit, jen balancovat a vyrovnávat. Pak je možné jet rychle i pomalu. Hlavně se nenechat znervóznět. Soustředím se jen na to, abych byl přesně uprostřed lávky,“ radí sympatický mladík.

Nálada na soutěži, jejímž vítězem je ten, který projede lávku až k ostrůvku co možná nejpomaleji, je více než skvělá. „Lávku musíme přizpůsobovat tomu, že nám jeden rok přibývá voda a druhý je jí naopak méně. Zatímco loni jsme dráhu stavěli nad stávající lávkou, která byla pod vodou, letos je tomu jinak. Část lávky je nová, a část stará tam, kde voda opět klesla. Proto to převýšení,“ zdůvodňuje Petr Hasil, velitel velkopavlovických dobrovolných hasičů a současně i místostarosta města.

Plánovaná estakáda přes Nové Mlýny.
D52 přes Nové Mlýny? Skončí výhled na Pálavu, obávají se lidé

Přestože se teploměr ani zdaleka nepřehoupává přes třicet stupňů tak jako v předchozích dnech, teplota vody má na šestadvacet stupňů Celsia. Její hloubka je asi sto padesát centimetrů. „Kdo ještě neměl šestnáctku, může si dát,“ vyzývá moderátor přihlížející. Jakmile lidé propuknou v smích, okamžitě dodává. „Myslím samozřejmě to pivo, co máme naražené,“ směje se.

Na startovní čáru Velkopavlovické lávky se staví také trojice malých bratrů. Mikuláš, Dominik a Šimon Prokešovi se bezostyšně pouštějí do boje. Neodradí je ani několik pádů. „Je dobré si to zkusit předem. Voda je trochu studená. I nám se pak už třepaly nohy,“ přitakávají stateční hoši.