„Jaro celé propršelo, takže se to rozjíždělo pomalu. Navíc loď měla špatnou pověst. Lidi na plavby nechtěli zpočátku vůbec chodit. Postupem času ale návštěvnost přece jen vzrostla. Až tak, že jsme do jízdního řádu museli přidat jednu plavbu denně navíc," uvedla nová majitelka Lucie Erbanová. Ta si koupí výletní lodi splnila životní sen. Na palubě Venuše tráví celé dny.

Kromě plavebního řádu se měnila i cena jízdného. Vyhlídková trasa po mušovském jezeře vyšla pro dospělého člověka na sto čtyřicet korun. Občerstvení zdarma se ale u turistů příliš neosvědčilo.

„Lidé stojí o projížďku, ne o jídlo. Radši zaplatí stovku s tím, že si po cestě mohou sami něco dokoupit," řekla Erbanová. Oproti tomu večerní projížďky s rozlévaným vínem v ceně zaznamenaly velký ohlas. Vrcholu sezony dosáhla loď před čtrnácti dny, kdy k pohledu na zapadající slunce nad Mušovem z paluby Venuše turisté potřebovali rezervaci.

Domovské molo se Erbanová rozhodla přesunout z Brodu nad Dyjí do Pasohlávek. Tam tento způsob dopravy hojně využívají turisté a dočasní obyvatelé autokempu Merkur. A poslední dobou i ti, kteří navštěvují místní nově vybudovaný aquapark.

„První týden po otevření Aqualandu Moravia počet pasažérů na Venuši dost klesl. Týden na to jsme ale dosáhli největšího počtu cestujících. Zdá se tedy, že nám aquapark pomohl přitáhnout další zájemce," dodala majitelka.

Od října jen víkendy

Nové provozovatele lodi uvítali i v kempu Merkur. „Za sebe i ostatní pracovníky mohu říct, že loď pod novým vedením znamená pro kemp přínos. Na molu lidé stojí a na Venuši čekají," všimla si Marcela Čáslavová z Pasohlávské rekreační společnosti.

Kladná doporučení na projížďku po horní nádrži novomlýnské přehrady se šíří i za hranice jižní Moravy. „O Venuši jsem slyšela od kamarádky, která v Pasohlávkách strávila dva týdny prázdnin. Studuji v Brně a do této oblasti si chci udělat odpočinkový výlet od učiva. Doufám, že výletní plavby budou pokračovat i na podzim," těšila se například dvaadvacetiletá studentka Vendula Životská ze Vsetína.

Řád lodi by se měl podle Erbanové výrazněji změnit až v říjnu, kdy očekává největší odliv turistů z Pasohlávek. Venušiny cesty po hladině nádrže omezí na víkendy a postupně se začne připravovat na nadcházející rok. „Se začátkem příští sezony bychom chtěli zařadit plavby s koupáním uprostřed jezera," prozradila majitelka lodi.