S batohem naplněným rybářským vybavením v pondělí přecházel lávku spojující břehy Dyje v centru Břeclavi. Nahlédl přes zábradlí, pod nímž je k nepřehlédnutí odhalený ostrůvek o velikosti několika desítek metrů čtverečních. „Bývá tady každý rok, ale většinou je čtvrtinový, toto je extrém," hodnotil stav způsobený suchem Břeclavan Vilém Sýkora, jenž k vodám pravidelně vyráží za rybolovem.

Hladiny řek, říček a potoků tekoucích Břeclavskem znatelně klesly. Na minimu je například Jihlava vinoucí se podél Pohořelic či Přibic. Právě v obci s přibližně tisícovkou obyvatel hlásí historicky nejnižší hodnoty. „Někteří zahrádkáři vodu z Jihlavy využívají, část z nich musela upravit napojení, protože zůstali na suchu. Další už to ani neřeší," říkal starosta Přibic Miroslav Effeneberger.

K nejvíce postiženým tokům patří Jihlava také podle údajů Povodí Moravy. V některých místech dosahuje hladina pouze k patnácti až dvaceti centimetrům. „Můžeme ji tady v klidu přejít. Jsou i vymletá místa, kde se drží dva metry, ale jinak je průtok katastrofální," sdělil starosta.

Pomáhají nádrže

Vodohospodáři mimo jiné doporučují omezené čerpání povrchové vody, pro Jihlavu v Přibicích by to ale podle Effenbergera nemělo význam. „Když to zarazím, udělám to jen místním. Přitom by odběr museli zastavit hlavně na přítoku, tedy někde u Ivančic nebo Dolních Kounic. Tam to drží splav, k nám už voda skoro nedoteče," reagoval první muž obce.

Množství vody v Moravě a Dyji je ve srovnání s červenci a srpny minulých let podprůměrné. „V Moravě aktuálně protéká přibližně čtyřiatřicet procent průměrného průtoku v tomto období. Situaci v Dyji zlepšuje vliv Nových Mlýnů. Upravujeme ji tak, abychom zajistili minimální průtoky pro zachování biologického života a zajistili odběry," vzkázala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Bez problémů je naopak podle starostky Hany Zoubkové říčka Kyjovka u Týnce. Naposledy ji kontrolovala v neděli. „Hladina byla v pořádku," poznamenala Zoubková.

Pro stav hladin v korytech řek je předpověď počasí spíše nepříznivá. Meteorologové 
s deštěm na Břeclavsku nepočítají. „Přitom už máme skoro všechno uschlé, bouřky se nám vyhnuly. Za poslední tři čtyři měsíce nespadla téměř žádná voda," zmínil přibický starosta. Teploty se mají nadále pohybovat okolo třiceti stupňů Celsia.