Větší pozor na provoz na silnicích si dává v zimním období řidič Martin Hemza z Moravského Žižkova na Břeclavsku. Ale přiznává, že k ostatním řidičům chová respekt celoročně. „Nemám strach z toho, co udělám za volantem já, ale co udělají ostatní,“ podotkl.

Zaměstnanci krajské správy a údržby silnic zajišťují v zimě údržbu 3 800 kilometrů silnic druhých a třetích tříd i 423 kilometrů prvních tříd. „Celkem vyjíždí 102 posypových vozů. Máme i dva speciální ledořezy. Jsou určené k odstraňování ujetých vrstev sněhu na inertně udržovaných, tedy pískem nebo drtí posypávaných, úsecích silnic,“ zmínil ředitel krajských silničářů Roman Hanák.

V pátek se konala na Masarykově univerzitě v Brně soutěž v simulovaném soudním jednání s názevm Spotřebitelskoprávní moot court.
Brněnští studenti si vyzkoušeli roli advokátů nanečisto, podívejte se

Ve skladech měli od začátku listopadu devatenáct tisíc tun soli a čtyřiadvacet a půl tisíc tun písku a drti. V případě potřeby posypové materiály postupně doplňují. „Například loňská sezona byla výrazně náročnější než předchozí zimy, srážek bylo podstatně více a problémem byly také ranní namrzající mlhy a ledovka,“ přiblížil Hanák.

Větší četnost výjezdů v minulé zimní sezoně potvrdil i provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec. „I kvůli tomu jsme neměli výrazné peněžní úspory. Stávající situace na komoditních trzích ovlivní i náklady na zimní údržbu silnic. Průběžně dochází k neustálému zvyšování nákladů na pohonné hmoty i nákladů na pořízení posypových materiálů,“ podotkl.

ZÁSOBY NA ÚDRŽBU

Správa a údržba silnic:

materiál: asi 19 000 tun soli, 24 500 tun inertního materiálu (písek, drť)

výbava: 102 posypových vozů, 2 ledořezy

Brněnské komunikace: 

materiál: 10 500 tun soli·

výbava: 21 posypových vozů s radlicemi + 3 náhradní

Ředitelství silnic a dálnic:

materiál: jen v Chrlicích 1 617 tun soli

Celkem mají brněnští silničáři na starosti 450 kilometrů silnic na území Brna a blízkého okolí. Ve skladu leží deset a půl tisíce tuny posypové soli. I tam zásoby doplňují.

Zvýšená cena pohonných hmot odčerpává podle ředitele Hanáka více peněz z rozpočtu i krajským silničářům. „Dodávky energií máme zasmluvněné, ceny jsou vyšší než v předchozích letech,“ doplnil.

Údržbu dálnic na jihu Moravy zajišťují čtyři Střediska správy a údržby dálnic. „V brněnských Chrlicích bylo na začátku sezony uskladněno 1617 tun soli,“ přiblížila mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Připravují se i na možný výpadek zaměstnanců v důsledku nepříznivé epidemiologické situace. Například rozdělením zaměstnanců na směny, aby se vzájemně nepotkávali.

Sněžení předpovídají meteorologové na jihu Moravy i o víkendu. „V neděli bude převážně zataženo. Od jihu se objeví postupně na celém území déšť se sněhem nebo sněžení,“ sdělila v pátek Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.