Na lásce mezi mužem a ženou se rozhodla vydělávat břeclavská radnice. Komu se nelíbí páteční nebo sobotní termín svatby a nechce se řídit plánem matričního úřadu, ten se plácne přes kapsu. To stejné platí, pokud si ke svému ano vybere zvláštní místo.

„Rozhodli jsme se brát docela narychlo. Původně jsme se chtěli vzít právě v Břeclavi. Když jsme se ale dozvěděli, že bychom dali za svatbu mimo termín jedenáct tisíc, poděkovali jsme a odešli. A to nám ještě řekli, že je to se slevou, protože jsme z Břeclavi. Nakonec jsme jeli do severních Čech, kde jsme zaplatili tisícikorunu,“ popsal nedávnou svatební anabázi Daniel Beran.

Podle zastupitelů města je horentní výše poplatků způsobena atraktivností Břeclavi a také tím, že historická místa, kde se pořádají obřady, je potřeba renovovat.

„Je to jeden z hlavních důvodů. Hodně svateb míváme například v synagoze, musíme vybrat tolik peněz, abychom pokryli náklady na její údržbu,“ vysvětloval místostarosta Břeclavi Pavel Dominik.
Nezvyklý je také přístup Břeclavských k cizincům. Jestliže není alespoň jeden z páru z Břeclavi, musí se zamilovaní připravit na pořádný šok.

„Je to více než jedenáct tisíc korun. Samozřejmě záleží, na jakém místě obřad bude, od toho se odvíjí výše poplatku,“ upřesnila Věra Šperlová z břeclavské matriky.

V jiných částech regionu si ale lidé, kteří plánují vstoupit do manželství, musí připravit pouze tisícikorunu. A to navíc jen tehdy, pokud chtějí být oddání mimo úřední hodiny nebo nejsou místní.

„Jestliže k nám lidé přijdou v sobotu, nemusí platit vůbec nic. Pokud chtějí mít svatbu v jiný den, zaplatí tisíc korun, a to i když jsou z jiné části republiky.

Lokalita nás nezajímá, musí to být pouze v katastru města,“ uvedla Renata Babčanová z matričního úřadu v Pohořelicích.