Náměstí v Kloboukách stalo důležitým uzlem jihomoravského integrovaného dopravního systému. Každou hodinu se tam sjede šest autobusů. Přitom silnice na náměstí i zázemí nádraží jsou nevyhovující.

„Silnice je z kostek a byla kdysi rozkopaná kvůli kabelu vysokého napětí. Pak se sice opravila, ale víceméně tak, aby se to dalo dohromady. Jenže tehdy nebyla až tak zatížená těžkými autobusy,“ je si dobře vědom nynějšího neutěšeného stavu kloboucký starosta Zdeněk Bobek. Když zaprší, vytvoří se na silnici plné děr obrovské kaluže.

Jak dodal, na náměstí se ani nedá o nějakém autobusovém nádraží mluvit. Čekárna je špatná a úplně chybí toalety. Radnice by proto chtěla nechat silnici i nádraží opravit. Navrhuje také, aby auta, která teď musí autobusy objíždět, jezdila jinou cestou.

„Někdy na jaře bychom chtěli podat žádost o evropské peníze. Rádi bychom začali alespoň s první etapou a vyřešili tak alespoň autobusové nádraží,“ vysvětlil s tím, že později hodlá město upravit i prostor před zámkem a tamní střední školou, stejně jako zámecké nádvoří.

V současné době má radnice zpracovanou architektonickou studii a zadala zhotovení projektové dokumentace pro územní řízení. Náklady na celkovou opravu náměstí se mají pohybovat kolem čtyřiceti milionů korun.

Právě proto, že do Klobouk nyní ve zvýšené míře jezdí autobusy integrovaného dopravního systému, oslovil Bobek s žádostí o pomoc a podporu také Kordis, Jihomoravský kraj a Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje. „Zatím mi ale nikdo neodpověděl,“ říkal zklamaně.

„Pan starosta poslal dopis, ať autobusové nádraží opravíme. Nežádal o nic, spíš nám to nařídil. Nechci ale tento stav zlehčovat. Tento nebo příští týden se pojedeme do Klobouk domluvit,“ reagoval radní Jihomoravského kraje odpovědný za veřejnou dopravu Jaroslav Pospíšil.

Rozhodnou peníze

„Určitě budeme přemýšlet o tom, co uděláme se silnicí, protože ta je kraje. Ale co s autobusovým nádražím, které patří městu? Musíme se domluvit, kde by bylo možné sehnat peníze,“ doplnil radní.

Podle jeho slov to bude v čase krize nelehký úkol. „Autobusové nádraží z našeho pohledu zase není v tak katastrofálním stavu. Tedy kromě silnice, kde jsou skutečně velké díry. V regionálním operačním programu bude výzva na zastávky kdoví kdy. Nevím, kdy se nám za této složité situace podaří něco udělat,“ neskrýval Pospíšil obavy.

„Všechno závisí na penězích. Pokud se je podaří získat, je to otázka velmi krátké doby. Do jednoho roku by mohlo nádraží být,“ doufá starosta Bobek v rychlé řešení nevyhovující situace.

„Náměstí určitě v dezolátním stavu není. V silnici sice díry jsou, ale jezdím tudy denně, a až tak nebezpečné to není. Když tam autobusy stojí, dají se bez větších problémů objet. Hezky to ale nevypadá, takže když se silnice i náměstí opraví, tak to bude po estetické stránce lepší,“ myslí si kloboucká učitelka Renata Pilařová.