Bob na trati!, znělo mi včera v uších po celou dobu divoké jízdy. Zkušební, na vlastní nebezpečí. Nejprve mírný, téměř oddychový začátek v podobě stoupání do kopce. Pak chvíle krátkého spočinutí s pohledem upřeným do malebných kopečků němčičské krajiny. Prudší závan větru mě však záhy probudil. Nabírám rychlost a řítím se vstříc klikatící se dráze.

„Brzdi!“ křičí na mě kolega. V té rychlosti jsem úplně zapomněla, že na konci musím přibrzdit. Spolumajitel dráhy Michal Hycl říkal něco o selektivních brzdách. Tedy o těch, které můj bob automaticky zastaví. Doufám. Zakrátko se na vlastní kůži přesvědčím také o důležitosti bezpečnostních pásů. Nebýt jich, skončila bych svoji odvážnou pouť asi přilepená na protějším stromě.

„Na osmisetpadesátimetrové trati jsme zaznamenali nejvyšší rychlost kolem pětačtyřiceti kilometrů v hodině. Samozřejmě ale ne při stoupání do kopce,“ říká s úsměvem na rtech Hycl. Pro uklidnění dodává, že na dráze je i několikero bezpečnostních opatření. Trať, tedy spíše kolos poskládaný z pěti plně naložených čtyřiadvacetitunových náklaďáků materiálu, ve mně jednoduše vzbuzuje respekt.

„Samozřejmě, že stát se může cokoli. Opatření jsou ale skutečně výborná. Kdyby přece jen došlo k tomu, že všechna jištění selžou, kolem trati jsou záchytné sítě,“ ukazuje trpělivě dokončovacími pracemi zaměstnaný Hycl.

Času nazbyt rozhodně nemá. Dráhu, kterou chystají majitelé s německými konstruktéry tři roky, si totiž návštěvníci budou moci vyzkoušet už v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Jezdit se na ní bude podle Hyclových slov celoročně.

Starosta je nadšený

„Nechal jsem se inspirovat ve ski areálu v Mostech u Jablunkova. Tehdy jsme tam byli na zimní dovolené lyžovat. Na bobovce tam lidé jezdili bez ohledu na mrazivé počasí. Byli na to taky dobře oblečení,“ vysvětluje sedmatřicetiletý muž. Odskočit si tedy z nedalekého lyžařského svahu k adrenalinové projížďce v bobu nebude tedy ani v Němčičkách nic neobvyklého.

Hycl, který na obří dráhu získal nemalou část peněz také z dotací, nezapomněl podotknout, že mu v mnohém pomohla obec Němčičky a její starosta Petr Slezák. „Jsme moc rádi, že někdo přišel s takovýmto originálním nápadem. Určitě je to pro nás jako pro obec velký přínos,“ vítá další němčičský tahák starosta a slibuje, že se v sobotu na slavnostní otevření určitě přijde podívat. K jeho nadšení se připojují i mnozí obyvatelé.

„Jsem ráda, že tady bobovka je. Navíc hned při cestě na Bořetice, kde ji nikdo nepřehlédne. Hned v sobotu ji půjdeme vyzkoušet. Myslím, že postavit ji byl výborný nápad. Kousek dál je koupaliště. Líbí se mi taky, že je v Němčičkách veškeré vyžití pohromadě,“ lebedí si například němčičská maminka Eliška Jahůdková.

A jaké byly první pocity majitele dráhy po projetí se v jedom ze třiadvaceti bobů a po protknutí pomyslné cílové pásky? „Neskutečné. Úžasné. Místy jsem sice musel trošku brzdit, ale jsem nadmíru spokojený,“ usmívá se Hycl. Tak tedy: vyzout lyže, projet si dráhu, zahrát fobal nebo minigolf. Koneckonců, proč ne. Jsme přece v Němčičkách.