„Opravy jízdáren jsou zařazeny v prioritních projektech. Zatím se vyjednává podoba integrovaného operačního programu Evropské unie. První výzvy k předložení projektů budou zřejmě vyhlášeny v první polovině příštího roku,“ řekl vedoucí oddělení podpory realizace projektů ministerstva kultury František Janouch.

Pro areál to znamená velkou šanci k dosažení evropských peněz právě hned v prvních výzvách. Podle starosty Lednice Libora Kabáta není na místě čekání na další kola, protože je docela možné, že by už pak také nemusely být k dispozici peníze v patřičném rozsahu.
„Tíží nás to už dlouho. Je to záležitost starší než zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Celou dobu, co jsem ve funkci, se snažím o to, aby se jízdárny a konírny v Lednici využily,“ podotkl starosta.

Barokní komplex jízdáren a koníren v Lednici, vystavěný na konci sedmnáctého století podle projektu Bernhardta Fischera z Erlachu, má podle něj z památkářského hlediska obrovský význam. Na projekt, který zahrnuje i obnovu jízdárny a Španělské konírny ve Valticích, jsou ale potřeba stamilióny korun.
Ledničtí už mají v rukou studii, jak objekty do budoucna využít. Rozhodující ale bude až výše peněz, které budou mít k dispozici. Obec by v rámci oprav ráda uvedla do života také menší projekty ke konkrétnímu využití objektů.

Vzniknout by zde mělo vzdělávací centrum i centrum UNESCO. Chybět by neměla ani expozice Lednicko–valtic〜kého areálu, kulturní centrum a na své by si měly přijít i děti. Podnikatelé pak volají především po vzniku prostorného kongresového sálu, který zatím v Lednici chybí.
„Největší sál je v My hotelu, kam se vejde asi dvě stě lidí. Čím bude větší kapacita, tím lépe. Při nepříznivém počasí a v zimních měsících vzniká problém, kam s lidmi. Jsou s tím samozřejmě spojeny i další věci, jako je potřebné zázemí, vybudování sociálního zařízení a podobně,“ uvedl jednatel lednického penzionu Onyx Vojtěch Nekula.