Český svaz ochránců přírody Břeclav realizuje spolu s Lesním závodem Židlochovice projekt, který je zaměřený na hnízdní podporu silně ohrožených dudků. Projekt je podporován z programu Ochrana biodiverzity, přičemž jeho podstata je v péči o dvacet pět speciálních budek, jejichž nároky odpovídají nárokům hnízdění dudka chocholatého.

Budky se nachází v katastrech obcí Novosedly, Nový Přerov, Sedlec u Mikulova a Hrabětice, nově jsou dvě v obci Dobré Pole. Zmíněné nároky tkví jednak ve výběru lokality, tedy prosvětlené lesní pozemky, otevřená krajina s volně rostoucími dřevinami. Druhým nárokem je nezvykle nízká poloha, necelý metr nad zemí.

“Letos měly u dudků úspěch čtyři budky, což je ve srovnání s předchozím rokem dvojnásobný počet. Podle stáří mláďat při kontrolách budek bylo Budka pro dudky odhadnuto, že první pár dudků zahájil hnízdění okolo 19. dubna, další dva na přelomu dubna a května a poslední okolo 15. května. Mezi daty začátku snůšky byl tedy přibližně měsíční odstup,” zmínil Libor Opluštil, předseda Českého svazu ochránců přírody Břeclav, v tiskové zprávě.

„Ačkoliv dudci snášejí obvykle pět až sedm vajec, zdaleka ne všechna vylíhlá mláďata se v konkurenci se sourozenci prosadí a nakonec z hnízda úspěšně vylétnou. Tak tomu bylo i letos – dudci v budkách vychovali dvě, tři a čtyři mláďata, ačkoliv měli snůšky čtyř až šesti vajec. Zásadní vliv na produkci potomstva má především množství a dostupnost velkého hmyzu, brouků a jejich larev a těch pravděpodobně nebylo ve správnou dobu dostatek," zhodnotil přírůstek Opluštil.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vstup do pekla či tajemné podzemí? Archeologové prozkoumali díru uprostřed polí

Vstup do pekla či tajemné podzemí? Archeologové prozkoumali díru uprostřed polí | Video: Iva Haghofer