„Soutěž je teprve na začátku. Porota se chystá zasednout, aby vybrala dvacet památek. O úplném vítězi rozhodnou hlasy obyvatel Jihomoravského kraje,“ vysvětlil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

První únorový den se na webovém portálu Jihomoravského kraje objeví dvacet vybraných opravených památek. SMS zprávami pak může každý dát hlas té, která by podle něj měla vyhrát. Uzávěrka soutěže je 28. února.

Jestli se do této dvacítky objekty z Břeclavska dostanou, není zatím jisté. Do soutěže se probojoval kostel svaté Anny v Bořeticích, lednický lovecký zámeček, obraz v nikolčickém kostele, renesanční dům v Pohořelicích a socha svatého Floriána ve Strachotíně. Aby jim mohli dát návštěvníci krajského webu hlas, musela by je sedmičlenná porota památkářů vybrat ze seznamu devětadvaceti přihlášených adeptů.

Na vítěze letošního ročníku soutěže čeká sto padesát tisíc korun. Druhé místo bude ohodnoceno sto tisíci korunami a bronzová památka získá padesát tisíc korun.

„Soutěž má motivovat širokou veřejnost, nejen vlastníky kulturních památek, o obnovu kulturních památek v jejich okolí. Vyhlášení vítězů se uskuteční v březnu,“ uvedl náměstek hejtmana Václav Božek.