Pomyslnou sněhovou nadílku připomínají velké plochy rozkvetlých sněženek podsněžníku na Pálavě. V hojném počtu vykvetly v lese podél zelené turistické trasy vedoucí od fotbalového hřiště v Klentnici do Perné. Pro obyvatele Mikulova je nejblíže k vidění také na západním úpatí Svatého kopečku. Na Břeclavsku se jimi mohou v těchto dnech kochat také zájemci v lese nad Pouzdřanskou stepí u Uherčic.

První nesmělé kvítky fialových konikleců jsou k vidění v známé přírodní lokalitě Kamenný vrch v Brně. Ojediněle také v národním parku Podyjí na Znojemsku. „Jedná se ale zatím o jednotlivé kvítky, většinou jsou k vidění teprve rašící rostliny,“ přiblížil Robert Stejskal ze správy parku.

Navzdory chladnému počasí se kulináři a přírodní léčitelé těší také z prvních lístků vitamínové bomby – medvědího česneku. Zatím nesměle vyrůstá v lesích na Břeclavsku či v známé lokalitě u tamní nemocnice. Podle místních lze očekávat, že do dvou týdnů se plochy promění v zelený koberec.

Zima s námi ještě zůstane

V svištění chladného větru je slyšet cvakání nůžek v rukou vinařů, provádějících řez révy, v oblacích či ranní mlze pokřikují divoké husy. Příroda se probouzí. První poslové jara ale letos odolávají už po mnoho dní velmi chladnému počasí.

A ani podle předpovědí meteorologů se to jen tak nezmění i v dalších dnech bude počasí na jižní Moravě ovlivňovat chladný vzduch přicházející z Britských ostrovů a přidá se další od Islandu. „Noční teploty se budou v následujících dnech pohybovat v rozmezí od mínus dvou do mínus pěti stupňů, denní vystoupají na maximálně devět stupňů Celsia. V sobotu očekáváme také občasný déšť či smíšené srážky se sněhem, zvlášť na severu kraje a ve vyšších polohách,“ uvedla Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.