„Odstupuji z pozice lídra jihomoravské kandidátky. Na mé místo nastoupí Václav Mencl,“ uvedl bezprostředně po rozhodnutí Topolánek.

Mencl byl brněnským primátorem v letech 1990–92, později se stal senátorem a pak poslancem. Jihomoravské občanské demokraty už jednou do voleb vedl. V roce 2006.

Spolustraníci doporučili Topolánkovi z kandidátky odstoupit kvůli kontroverzním výrokům o homosexuálech. Právě kvůli nim musel už v úterý obhajovat i post předsedy strany.

Ještě ve čtvrtek před zasedáním výkonné rady Topolánek tvrdil, že pokud bude nucen odstoupit z kandidátek, odejde také z čela strany. „O tom ale rozhodnu později,“ uvedl po zasedání.

Topolánkův odchod přivítal jeho soupeř Bohuslav Sobotka, který v kraji vede do voleb sociální demokraty. „Podle názorů lidí, které jsem vyslechl, ale ani to občanským demokratům nepomůže,“ myslí si Sobotka.

Odchod Topolánka z pozice lídra je už druhou významnou změnou na krajské kandidátce strany. Na konci února odešel kvůli korupční aféře ze šesté pozice bývalý starosta Brna­-Žabovřesk Aleš Kvapil.

Topolánek je z jihomoravské kandidátky pryč



Teď už bývalý lídr jihomoravské kandidátky občanských demokratů do poslanecké sněmovny Mirek Topolánek neustál tlak spolustraníků. Vystřídá ho Václav Mencl (na fotografii).

Krachem skončilo čtvrteční zasedání výkonné rady občanských demokratů pro Mirka Topolánka. Na výzvu, kterou delegáti večer odhlasovali, odstoupil z čela jihomoravské kandidátky do poslanecké sněmovny. „Na místo jihomoravského lídra postoupí druhý v pořadí, tedy Václav Mencl. Nepochybně povede do voleb kraj úspěšně,“ uvedl bezprostředně po rozhodnutí výkonné rady Topolánek. Podotkl, že jeho odchod má pomoct straně vyhrát volby.

Topolánek však už dříve uvedl, že po odchodu z kandidátek opustí i post šéfa strany. „Na toto rozhodnutí si ještě nechám čas, teď je hlavním cílem vyhrát volby,“ dodal. Jednání výkonné rady ODS začalo ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne, skončilo před půl desátou večer. Přitom výsledek byl od začátku nejistý. Jednalo se za zavřenými dveřmi.

Zástupci občanských demokratů se sešli v návaznosti na dění ve straně. O post předsedy totiž bojoval Topolánek už v úterý. Nespokojenost jeho stranických kolegů vyvolaly Topolánkovy výroky o homosexuálech, židech a církvi v rozhovoru pro magazín pro gaye Lui. Topolánek se bránil tím, že byly vytržené z kontextu. V úterý post předsedy strany obhájil.

Před čtvrteční výkonnou radou se Topolánka zastával lídr brněnských občanských demokratů a kandidát na primátora Robert Kotzian. „O kandidátce už bylo rozhodnuto, předseda je na ní právem a já si za tím stojím,“ uvedl Kotzian před jednáním. Po rozhodnutí však nebral telefon.

Světová rarita?

Stejně tak Topolánka podporoval předseda brněnských občanských demokratů Pavel Blažek. „Vyškrtnout ho z kandidátky, když zůstal předsedou strany, by byla světová rarita,“ podotkl Blažek.

Topolánkův odchod z kandidátky požadoval jihomoravský lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. „Na základě rozhovorů s lidmi na jižní Moravě jsem přesvědčený, že ani rezignace Topolánka občanským demokratům ve volbách nepomůže,“ myslí si Sobotka.

O snaze občanských demokratů zlepšit si reputaci v očích voličů však pochybuje brněnský politolog Lubomír Kopeček. „To, že Topolánka odvolali, není pro občanské demokraty o mnoho lepší. Možná je to naopak ještě horší. Musí vynaložit hodně sil, aby Václav Mencl dokázal Topolánka nahradit. A na to už téměř nemají čas,“ upozornil Kopeček na blížící se volby. Přesto je podle něho krok Občanské demokratické strany logický. Jinak by se musela vyrovnat s člověkem v čele kandidátky, který není mezi voliči moc populární.

Odhad politologa

Výsledek voleb nebude podle Kopečka pro občanské demokraty nijak příznivý. „Evidentně skončí někde na úrovni nebo pod úrovní výsledků v roce 2002, což byl zatím nejnižší volební výsledek strany. Tehdy totiž dosáhli jen čtyřiadvaceti procent,“ připomněl Kopeček.