Ten, kdo chce dohnat poslední vánoční nákupy vBrně ještě na Štědrý den, bez problému se do nákupních center a obchodů dopraví autobusy nebo tramvajemi. „Na Štědrý den vyjede do ulic asi čtyřista padesát řidičů a dalších padestá lidí se bude starat obezproblémovou dopravu,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová.

Večer a noc vautobuse stráví asi padesát řidičů, kteří budou jezdit po Brně snočními linkami. Koupit potom čerstvou vánočku nebo obyčejné pečivo by neměl být problém. „Pracujeme vnepřetržitém provozu. VBrně končí pekaři na Štědrý den odpoledne, ale hned 1.svátek vánoční nastoupí na odpolední směnu,“ popsal provoz pekáren United Bakeries mluvčí Jaroslav Pomp.

Pekař Jiří Balabán však tuto vánoční povinnost negativně nevnímá. „Kdybych byl kancelářská krysa, tak si nedovedu představit být vpráci. Kmému řemeslu to patří, rohlíky se nedají udělat do zásoby jako hřebíky,“ řekl Balabán.

Dodávku plynu do domovů Jihomoravanů zaměstná vJihomoravské plynárenské na Štědrý den čtyřidevadesát pracovníků. „Jsou to lidé, kteří mají pohotovost. Ti sice mohou být doma, ale vpřípadě havári musí být kdykoliv kdispozici na telefonu,“ řekl mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk.

Jediné místo plynáren, které bude uzavřené, jsou zákaznické kanceláře. „ Ve dnech mezi svátky jsou uzavřené, lidé ale mohou telefonovat na infolinku,“ dodal Bezděk. Aby každému doma vpořádku svítila vánoční světýlka, jsou vpráci další stovky lidí. „Kromě pohotovosti jsou to pracovníci, kteří zajišťují plynulou dodávku. Bez nich by se Vánoce neobešly,“ řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Stejně musí do práce ipracovníci Tepláren Brno. Pokud se někomu na Jižní Moravě udělá nevolno nebo zaskočí kůstka zkapra, ochotně jej ošetří lékaři Fakultní nemocnice Brno. „Nemocnice funguje non stop a Štedrý den není výjimkou. Ve službě jsou lékaři a sestřičky,“ řekl mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Aaž rodiny na jižní Moravě na Štedrý den vklidu povečeří a rozbalí vánoční dárky, nemusí se ani bát přeplněných popelnic. „Poslední týden vroce jezdí popeláři jako ve všední dny. Takže na Štedrý den, Boží hod vánoční iŠtěpán budou brněnská sídliště čistá,“ řekl ředitel Sako Spalovny Karel Peroutka. Dodal, že osvátcích je navíc mnohem více odpadu, takže musí pracovníci spalovny ipopeláři pracovat dvakráttolik.

Ve firmách, které lidé nutně nepotřebují, mají většinou zaměstnanci volno. „Předpokládáme, že jednadvacátého prosince ukončíme výrobu a do práce půjdeme až druhého ledna. Využíváme celozávodní hromadné čerpání dovolené,“ řekl mluvčí Gumotexu Břeclav Josef Horníček.

Lidé snařízenou dovolenou počítají od začátku roku a většinou jim nevadí. „Jsem šťastná, že nemusím do práce. Vánoční svátky má člověk prožít srodinou,“ myslí si Jitka Nohelová zjedné menší brněnské firmy, kde jsou přes svátky všichni zaměstnanci vklidu doma.