Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Třiapadesátiletý vinař Josef Mráz ze Staré Břeclavi pochází z rodiny s mnohaletou vinařskou tradicí. Hospodaří na vinicích o rozloze tří a půl hektaru. Otec tří dcer podniká již od roku 1990 a ročně jeho vinařství vyrobí deset tisíc lahví vína.

Produkuje výhradně vína s přívlastkem, a to bílá, červená i růžová. Jeho specialitou jsou přírodně sladká slámová, ledová vína a výběry z bobulí uváděná na trh v číslovaných láhvích každoročně s novou originální etiketou.


Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostal?
Zemědělství má v naší rodině dlouholetou tradici. Vinohrad obdělával děda i otec, takže víno se u nás vyrábělo již před válkou. Koncem padesátých let byl otec stejně jako ostatní soukromí zemědělci donucen vstoupit do družstva. Později, když se rozhodovalo, na jakou střední školu půjdu studovat, bylo otci sděleno, že jediný obor, kterému se mohu věnovat, je zemědělství. Tak jsem vystudoval vinařskou školu ve Valticích.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Základní postupy a principy jsou přibližně stejné, ale každý vinař má svůj rukopis, který se snaží vtisknout do svých vín.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinař bezvýhradně řídíte?
Řídím se hlavně svojí hlavou.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Záleží na příležitosti, degustování vína však nepovažuji za jeho pití, ale za součást naší práce. Jsou dny, kdy nepožiji ani kapku, a naopak jsou dny, kdy, jak se říká, víno teče proudem až do rána.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažil?
Těch krásných chvil bylo opravdu hodně a jsou to věci, které mě pohání stále dopředu. No a na to špatné člověk u dobrého vína rychle zapomene.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Za velké ocenění naší práce považuji nejen úspěchy na tuzemských i mezinárodních soutěžích vín, ale také to, že naše vína nabízí prestižní restaurace a hotely, a to i za hranicemi České republiky.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Budujeme rodinné vinařství stojící na tradiční výrobě vín, které spojuje ověřené postupy s novými poznatky a novými technologiemi.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Je těžké jmenovat jednoho. Vážím si všech dobrých vinařů. Nejvíce těch, s kterými si mohu posedět u vína a podebatovat nejen o víně či pěstování révy, ale i jen tak o životě.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Mám tři dcery, které se zatím věnují jiným profesím, a proto je hledání mého nástupce na nich.

close zoom_in Doporučení: víno pro dnešní večer
K vánočnímu cukroví doporučuji naše ledové víno z odrůdy Ryzlink vlašský, ročník 2003. Má sytou jiskrnou barvou, která připomíná staré zlato. Výrazná až omamující medová vůně se prolíná s ovocnými vjemy přezrálých meruněk, broskví a tropického ovoce.

V závěru nastupuje aroma sušeného ovoce a hrozinek, které každému připomene vůni Štědrého dne. Velmi extraktivní chuť kopíruje vůni a navíc v ní můžeme rozeznat tóny karamelu i citrusových plodů. Celkový dojem umocňuje příjemný zbytek přírodních cukrů připomínající nejen chutí, ale i hustou konzistencí sirup. Josef Mráz

Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz

PETR KLUSKA