Ocenění převzal ve čtvrtek večer na slavnostním galavečeru na Slovanském ostrově v Paláci Žofín. Ve finále prestižní soutěže porazil další čtyři vinaře z Břeclavska. Na druhém místě skončil Petr Skoupil z Velkých Bílovic.

Jste podruhé vinařem roku. Co tomu říkáte?
Je to úžasné. Ještě jsem to nedocenil a neprošlo mi to ještě hlavou. Nádhera, prostě nádhera.

Jak na vaše vítězství reagovali další vinaři, kteří se umístili na dalších místech?
Do soutěže už jsem letos nechtěl jít, ale potom jsme to ještě probrali v rodině a šel jsem do toho. Úspěchem pro mě byla už účast ve finálové osmičce. S ostatními vinaři jsme se bavili kamarádsky, my se snášíme. Z mého pohledu to bylo velice upřímné.

Máte za sebou celou řadu úspěchů. Co dalšího chcete ještě dokázat?
Vážím si všeho. Včera se mě ptali, co příští rok. Tak jsem říkal: nejdu, do ničeho nejdu (smích). Ne, vážím si všech úspěchů a beru to s pokorou. Když vidím tu obrovskou konkurenci. Na galavečeru byli samí vynikající vinaři.

Co říkali na pražském galavečeru světoznámí držitelé titulu Master of Wine na úroveň našich vín?
Na tiskové konferenci o tom mluvil jeden z nejznámějších držitelů tohoto titulu John Salvi. Ten české a moravské vinařství už hodně zná. Letos se naše vína zase valí dál, i tihle lidé je dávají do světa.

Jaká vína jste letos poslal do soutěže Vinař roku?
Měli jsme tam dvě cuvée – bílé a červené, ze staré vinice to bylo Rulandské bílé ze Sauvignonem, pak Chardonnay, Rulandské šedé a Pálava. Když jsem pak po všech možných rozhovorech přišel k našemu stánku, tak bylo skoro vypito.

Naceníte nějak vína, která budou mít prestižní nálepku Vinař roku 2010?
Myslím, že ani ne. Uvidíme, ještě jsem na to nemyslel.