Už několik let mají obyvatelé i návštěvníci Břeclavi možnost vyplout na výlet po řece Dyji. Kromě Janova hradu jim Lodní doprava Břeclav nabízela přepravu i na Pohansko. Malý průtok řeky jí to však většinou znemožnil. Letos ovšem řeší lodníci v Břeclavi opačný problém – vody je moc. Vyrazit k Pohansku tak opět nemůžou, byť investovali do nové lodě Jošt moravský, která by vyplula i při minimálním průtoku třinácti kubíků za sekundu.

„Na Pohansko teď bohužel nejezdíme. Jelikož se zase zvedl průtok v Dyji, tak se nedostaneme pod mostem. Je i moc silný proud v odbočce do odlehčovacího ramena,“ potvrdila manažerka lodní dopravy Monika Vintrlíková. Společnost si navíc najala kapitány, kterým teď musí shánět náhradní práci.

„Od konce června se nejdříve z Nových Mlýnů vypouštělo kvůli tomu, aby se udělala rezerva, kdyby přišly deště. Pak průtok klesl asi ze sto dvanácti kubíků na čtyřicet, takže jsme tři dny mohli jezdit. Vzápětí ale přišla další vlna vysokého průtoku, protože se začala plnit Svratka,“ popsala nepříznivou situaci pro vyplutí.

Na Pohansko vyjede loď v případě, že se průtok nedostane nad čtyřicet kubíků za sekundu. Pokud ano, lidé se mohou projet alespoň po městě k cukrovaru a k Vídeňskému mostu. Nad šedesát kubíků ale loď nevypluje vůbec.

„Je určitě škoda, že se nejezdí, protože jsem plánoval, že se na Pohansko lodí podívám. Je to moc krásná oblast, kam se dá vyrazit lodí i na kole,“ byl ze současné vysoké úrovně vody zklamaný František Šedivý z Šakvic.

„O trasu na Pohansko je poměrně velký zájem. Pro mnoho lidí je to ještě neprobádané území, kam se po vodě mnoho z nich nepodívalo,“ souhlasila Vintrlíková.

Nepříjemnou situaci zažil minulý týden na vodě kvůli vypouštění Novomlýnských nádrží jeden z kapitánů. „Když jsem ráno vyjel, byl průtok asi jen pětatřicet kubíků. Jak jsem se vracel zpátky, bylo to už nějakých osmdesát. Měl jsem problém vůbec projet pod mostem. Měli nám nahlásit, že vodu pustí. Je to od nich nezodpovědné, dobře vědí, že na Dyji lodní doprava jezdí,“ myslí si Ladislav Dvořák.

Vysoký průtok vody v Dyji zatím nezastavil dopravu na Janův hrad ani po Břeclavských Benátkách. To by hrozilo v případě, že by se zvýšil na sto třicet kubíků za sekundu. Přitom v pondělí se pohyboval kolem sto deseti.

„Lidé jezdí po Benátkách spíš koncem týdne. Třeba rodiny s dětmi si zpříjemňují procházku po Břeclavi. Také je zájem ze strany seniorů, kteří mají cestu zdarma,“ všimla si manažerka lodní dopravy.

Zatímco v Břeclavi plují lodě jen s obtížemi, v Lednici na Staré a Zámecké Dyji problémy s vysokým průtokem nemají. Spíš se spadenými stromy. „Letos jsme k jejich odklízení vyjížděli asi desetkrát. Někdy jsou to jenom ulomené větve, ale někdy i celé stromy. Ročně do čištění Dyje v Lednici dáváme asi čtvrt milionu korun,“ upozornil Jaroslav Martinek ze společnosti 1. plavební.