„S vodní záchrannou službou spolupracujeme již delší dobu. Máme u ní dokonce dva členy našeho sboru," říká hrdě Murín.

Na vodu mohou vyjíždět díky podpoře sdružení krajských hasičů, od něhož člun získali v projektu Skloo. „Měří pět metrů, dosud sloužil pro zaškolovací kurzy lektorů ochrany obyvatelstva. Dva se uskuteční také letos. Tentokrát budou zaměřené více na jednotky z Břeclavska," plánuje šéf hasičů ve Strachotíně.

Tamní dobrovolná jednotka čítá deset hasičů. Proškolených pro zásahy na vodě jich je osm. Murín si navíc pochvaluje hasičský dorost. „S mládeží pracujeme už několik let, ve sboru je nyní třiadvacet dětí. Mladým hasičům jsme představili techniku, svezli se i na člunu…," povídá muž.Strachotínští hasiči mají k dispozici i motorový člun.

Malé plavidlo se od konce roku zařadilo mezi ostatní techniku do záchranného systému pro „ostré" výjezdy. Strachotínští totiž mají i další „vozítka" na vodu. „Jsme pyšní na záchranný vodní skútr kawasaki, máme jej k dispozici možná jako jedna z mála jednotek v kraji. Před nedávnem jsme ještě sehnali velký tankový člun vhodný třeba při povodních," pokračuje Murín.

K tahání člunu Strachotínští dále zakoupili terénní auto s tažným zařízením a navijákem, ve výbavě jednotky nechybí ani klasická požární Avia s výbavou.

Loni hasiči vyjížděli podle jejich starosty k několika zásahům v katastru Strachotína, například ke spadeným stromům při vichřici a menším požárům. Zkušenosti ale mají také s velkou vodou, pomáhali při povodních v roce 2010 v Heřmanicích.

V přípravě na živelné pohromy nehodlají zahálet. „Spolupracujeme s Povodím Moravy, máme povolené nácviky na novomlýnských nádržích. V případně povodní se nebojíme vyrazit," tvrdí Murín.

Hasiči se v obci podílí i na kultuře. Pravidelně spolupořádají maškarní ples, letos se také chtějí podílet na hodové zábavě.