„Je to zajímavé, ale na výstavu vín do Pavlova téměř pokaždé přijede velké množství lidí. S návštěvností v posledních letech skutečně nemáme problém,“ podotkl vedoucí hodnocení Pavel Krška, když trpělivě čekal v davu zájemců na vybraný vzorek.

Jeho kolega z výstavního výboru Jiří Šilinek mladší ke všemu připomněl, že vín se letos na jubilejní výstavě sešlo paradoxně méně než před rokem. „Máme tady pět set třicet vzorků, loni jich bylo asi o sedmdesát víc. Čím to je, to nevím,“ krčil rameny.

Pavlovští vinaři společně se zahrádkáři každopádně překvapili návštěvníky novým, lepším uspořádáním výstavy. „Díky novým chladícím boxům jsme mohli poprvé soustředit vzorky uprostřed sálu. Pro návštěvníky je to určitě výhoda,“ míní Šilinek.

Tituly šampionů si v konkurenci vín z jižní Moravy i Rakouska odnesli bořetický Stanislav Petrásek s Cabernetem Moravia, ročník 2009 a mezi bílými víny Neuburské, výběr z hroznů, ročník 2009 z hornověstonického vinařství Moravčíkova vína.

Zajímavým zpestřením bylo spojení koštu s výstavou obrazů akademické malířky Jitky Mazánkové z Pohořelic. Byla přístupná na balkoně kulturního domu.

Na výstavu, kterou obohatila i cimbálová muzika a mužáci z Březí, si našli cestu i pavlovský senátor Jan Hajda a poslanec Jiří Petrů z Valtic. Původně měl dorazit také ministr zemědělství Jakub Šebesta, ten se ale kvůli nenadálým povinnostem nakonec omluvil.