Renáta Priesterrathová už měsíc a půl vládne Ladné. Sedí na dvou židlích. Kromě funkce starostky stále působí jako ředitelka ladenské základní a mateřské školy. Podle svých slov musí dávat do pořádku špatně fungující úřad. Ten převzala, byť dosud ne oficiálně, od svého předchůdce Zdeňka Juračky, který ho podle jejích slov zanechal v bídném stavu.

„To, že vykonávám dvě funkce, nevyvolalo žádný střet zájmů,“ je přesvědčena Priesterrathová. Obec už totiž vypsala konkurz na místo ředitele ladenské základní školy.

„Práce je víc, než jsem čekala. Netušila jsem, že to bude tak hrozné,“ řekla starostka. Ta je toho názoru, že bývalý starosta nedělal ani běžné věci kolem úřadu a nestaral se o obec, jak by měl.

„Juračka nasliboval spoustu věcí a občané teď chodí a dožadují se splnění jeho slibů. Vedl jenom řeči, ale nic nevykonal,“ tvrdí Priesterrathová.
Sesazený starosta podle jejích slov dosud oficiálně ani nepředal úřad. „Podle mě, když mám něco v pořádku, můžu to s čistým svědomím předat,“ poukázala. Navíc dodala, že nemá na bývalého starostu žádný kontakt. Neví ani, jestli se dostaví na další zasedání zastupitelstva.
„Bývalý starosta komunikoval se všemi, jen ne s občany,“ hořce se pousmála starostka.

Juračka se její pohled na to, jak vedl úřad, kupodivu nesnaží vyvracet. „Je to její názor a já jí ho neberu. Sesazení z postu starosty nevnímám nijak osobně. Jsem opatrný na to, co říkám, a moje nekomunikativnost se týkala spíš některých zastupitelů. Vždy jsem se snažil občanům pomoci, pokud to bylo v mých silách. A co se týká mého telefonního čísla, funguje jedenáct let. Paní starostka zřejmě říká to, co se jí hodí,“ uvedl Juračka.

Obec podle něj nebude dokonalá po dvou letech, když se v ní třicet let nic nedělo. „V tuto chvíli opravdu nedokáži říct, jestli se dostavím na zasedání, ale nejspíš budu služebně v cizině,“ vyjádřil se k nejbližšímu jednání zastupitelstva.

A co na změny ve vedení obce říkají místní? Někteří se zvolením Priesterrathové souhlasí. „Osobně jsem s ní spokojený. Komunikuje s lidmi a je na úřadě k zastižení, což nemůžu říct o bývalém starostovi,“ srovnával například velitel dobrovolných hasičů v Ladné Jan Novák.

„Jsem tady pro lidi. Snažím se s nimi komunikovat. Mocí úřadu je pomoci občanům,“ připomenula nová starostka, která chce vybudovat zázemí kulturnímu životu v Ladné nebo třeba co nejdříve opravit zeď hřbitova.

Kateřina Hübnerová