„Na Břeclavsku je situace přímo vynikající. Zatímco minulý týden jsme registrovali osmnáct set devadesát pět nemocných na sto tisíc lidí, tento týden je to jen sedmnáct set devadesát čtyři pacientů,“ sdělila epidemioložka břeclavského územního pracoviště krajské hygienické stanice Jarmila Žáková.

Podle jejích slov si mezi nemocnými drží jako tradičně první příčku děti a kojenci od narození do pěti let. „Je to tím, že rodiče chodí s dítětem k lékaři častěji. Dospělí mnohdy chřipku bohužel přecházejí,“ řekla Žáková.

Jak řekla, situace se ale může den ze dne rapidně zhoršit. „Uvidíme v pátek, jestli budou zprávy stále tak příznivé. Nástup chřipky je velmi rychlý. Teď se nám sice vyhýbá, ale brzo může být všechno jinak,“ varuje epidemioložka před přehnaným optimismem.

Kvůli nebezpečí chřipkové epidemie už zavřely pro veřejnost své brány nemocnice v Břeclavi i v Hustopečích. „Až do odvolání k pacientům nesmí návštěvy kvůli chřipce. Dostali jsme nařízení z krajské hygienické stanice. Zatím nevíme, kdy zákaz skončí,“ informovala sekretářka náměstků břeclavské nemocnice Lenka Häringová. V Městské nemocnici v Hustopečích dokonce chřipkou onemocněla i sekretářka ředitelky.

Epidemie se naopak nemusejí bát v domovech důchodců. Podle Žákové břeclavská hygienická stanice proti chřipce naočkovala jak obyvatele domovů, tak i pracovníky. V Domově pro seniory v Břeclavi jsou prý všichni zdraví, zákeřná nemoc se dědečkům a babičkám vyhýbá. Na návštěvu proto mohou příbuzní přijít bez obav.