Studenti nasají atmosféru života v regionu, zaměří se ale hlavně na novomlýnské nádrže. „Jde o akci projektu Erasmus+. Skupinu sdružuje společné téma s názvem Jezera v našich životech," upřesnila Pilařová, která se na projektu podílí.

Z každé školy přiletí tři až čtyři žáci s učitelem, kteří se ubytují v rodinách klobouckých studentů zapojených do projektu. „Stráví u nás celý příští týden. Představíme jim Nové Mlýny i výsledky našeho podzimního pobytu na Pálavě. Soustavu vodních nádrží navštívili septimáni," zmínila v pondělí Pilařová.

Do přírody vyráželi studenti ze Strachotína, kde bydleli dvě noci v penzionu. „Naším konkrétním úkolem bylo přiblížit jezero a život kolem něj v minulosti, přítomnosti a budoucnosti," vysvětlila učitelka.

Video a angličtina

Studenti natáčeli a komentovali videa, v nichž se dotkli nejen tématu soustavy vodního díla, ale i Mušova, Věstonické venuše, loděnice, Yacht Clubu a samotné Pálavy s Dívčím hradem. „Za den a půl čistého času, který jsme strávili na nohou, jsme stihli projít to, co mnozí turisté navštíví za týdenní pobyt," řekla Pilařová.

Výšlap, jenž byl součástí projektu, se přitom uskutečnil jen pár dní po přívalových deštích a následných sesuvech podmáčené půdy v oblasti. „Nám to nevadilo, mohli jsme jít stále podél jezera a kochat se hladinou, kterou z času na čas rozčísla jen skákající ryba a čluny rybářů," vybavila si jedna ze studentek.

Tým z klobouckého gymnázia nyní seznámí se svou prací zahraniční kolegy. „Budeme se snažit zajistit, aby od nás odjížděli spokojení a aby se měli proč těšit na naše další společné setkání," doplnila Pilařová.

Dvouletý projekt zaštítila islandská střední škola z městečka Egilsstödum, k níž se kromě klobouckého gymnázia, konkrétně tříd septimy a kvinty, přidaly i školy z turecké Ankary, švédského Jönköpingu, polského Opole, bulharské Varny a rumunské Cluj Napocy. Podporuje jej Evropská unie. Studenti si problematiku vzájemně představují v angličtině.