„Všechno je hotové. Došlo však k některým změnám stavby před dokončením. Kvůli administrativě se proto kolaudace uskuteční nejspíš v prosinci," uvedl ve středu starosta města Stanislav Machovský. Zmíněné změny se týkaly zvětšení kapacity obnovované kolárky a rozšíření vjezdové cesty na boční, polní cesty.

Podivínský dopravní uzel dostal nový kabát za miliony korun. Z důvodu úspory město vypsalo spojené výběrové řízení na dvě podobné akce. Projekt se týkal technické a dopravní infrastruktury v ulici U Dráhy a dále Havlíčkovy. „Celkové náklady přesáhly devět milionů korun," řekl Machovský. Z toho lokalita U Dráhy stála město 5,5 milionu. Na dotace Podivínští nedosáhli.

Desítky nových stání

Lidé u nádraží pozorují několik úprav a novinek. Autobusy zajíždějí na novou asfaltovou silnici v ochranném pásmu Českých drah, součástí rekonstrukce byl i nový chodník, dále odstavná stání, vyvýšený přechod pro chodce, přístřešek pro kola, osvětlení nebo sadové úpravy.

Pro mnohé dojíždějící, pro které je Podivín přestupní stanicí, je zásadní zvláště otázka parkování a míst pro kola. „Dosud tam odstavná stání pro auta jako taková nebyla. Zjistili jsme, že u nádraží parkuje zhruba čtyřicet aut a bývá tam stejný počet jízdních kol. Na tuto kapacitu se vytvořila i parkovací místa. Vměstnalo se jich tam nějakých pětatřicet," spočítal Machovský.

Se stavbou samotnou je starosta spokojený. „Jiná věc je, že když jsme se před dvěma lety informovali na integrovaném dopravním systému, zda u nádraží Jihomoravský kraj něco podobného nechystá, sdělili nám, že ne. Až teď po dokončení stavby se ozvali, že kvůli možným úpravám monitorují dopravní uzly," kroutil hlavou Machovský. Mrzí jej, že se nepodařilo zkoordinovat postup města a kraje.

Stavba začala letos v červenci. V Havlíčkově ulici se vybudovala infrastruktura pro nově plánovanou výstavbu rodinných domů.