K zaniklému Katzelsdorfskému zámečku, jednomu ze saletů Lednicko-valtického areálu, totiž nově vedou ukazatele. Zanedlouho přibude také turistická trasa vedoucí z Valtic k zámečku a dále pak do Bořího lesa.

Pozůstatky stavby z dílny knížecího architekta Josefa Kornhäusela, kterou donedávna zakrýval les houští a náletových dřevin, jsou nyní viditelné již od silnice. „Vykáceli jsme dřeviny kolem stavby, částečně jsme zde obnovili lesopark. Vyčistili jsme pravé křídlo myslivny a vstup do sklepa pod hlavní budovou, kam chceme umístit schody a zábradlí. Odkryli jsme také druhý sklep vzadu, který sloužil ke skladování mléka, a našli jsme pozůstatky hospodářských stavení. Teď nás čekají ještě nějaké zednické práce. Strávili jsme zde prakticky všechny lockdowny. V legraci jsme se označovali za takové Skřivánky na niti dvě, za pracující inteligenci,“ vyprávěl na místě v nadsázce předseda Spolku pro obnovu Katzelsdorfského zámečku a historik Daniel Lyčka.

Od pondělí se přímo u zámečku nachází také trojrozměrný model. „Zatím jde o plastovou zkušební verzi s oddělitelnou střechou. Příští týden ji nahradí finální verze z betonové směsi v poměru jedna ku padesáti,“ ukazoval Lyčka.

O KATZELSDORFSKÉM ZÁMEČKU
- postavit jej nechal kníže Jana I. Josef z k Liechtenštejna, který panoval v letech 1805 – 1836
- stavbu započal architekt Josef Kornhäusel. V roce 1819 ji dokončil Franz Engel
- v roce 1953 odešel poslední hajný, ze stavby vznikl seník, který o tři roky později vyhořel.
- v roce 1957 stavení lidé postupně rozebrali, v šedesátých letech zaniklo úplně

Vize znovu zámeček vystavět v jeho původní podobě se nadšenci ze spolku nevzdávají. Sloužit by mohl jako kulturní zázemí pro sympozia, koncerty a jiné společenské akce. Nacházet by se zde mohl vinný archiv, menší vinný sklep, prostory k přespání či kavárna se sociálním zařízením. „Jsem rád za takové projekty a za lidi nadšené pro myšlenku jako je Dan. Zámeček je dalším saletem Lednicko-valtického areálu a vážím si toho, že jsem zde mohl přiložit ruku k dílu a podílet se na jeho obnově. Věřím, že se ho podaří znovu vystavět, a že se zde jednou uskuteční nějaký z koncertů Lednicko-valtického hudebního festivalu,“ řekl jeden z nadšenců a současně i umělecký a výkonný ředitel festivalu Jiří Partyka.

Členové spolku nyní připravují předprojektovou dokumentaci. „Momentálně také běží proces prohlášení zámečku za kulturní památku. Jediné, co nás trápí, jsou majetkoprávní vztahy českého státu a Lichtenštejnského knížectví,“ podotkl historik.

Pozemky, na kterých torzo zámečku stojí, totiž patří Lesům České republiky. A vztahují se na ně lichtenštejnské žaloby. Obavy z náporu turistů lesníci nemají. „Zámeček se nachází v Lednicko-valtickém areálu, kde je turismus naprosto běžný,“ zmínila mluvčí Eva Jouklová.

Myšlenka obnovy loveckého zámečku se líbí i Renatě Adamcové z Opavy. „S manželem a dcerkou jsme si jih Moravy oblíbili. Už jsme navštívili všechny památky několikrát. A když nyní víme o Katzelsdorfském zámečku, určitě naší pozornosti neunikne. Přestože jde jen o pozůstatky, cením si lidí, kteří to nevzdali a bojují za jeho odkaz. Je vidět, že mají srdce na pravém místě,“ sdělila uznale.