Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok je jednou z priorit ministra životního prostředí Jana Dusíka. Tak zněly prosincové oficiální zprávy z ministerstva. Dusíka však na jeho postu nahradil ministr zemědělství Jakub Šebesta z Krumvíře, který zná poměry na Břeclavsku velmi dobře. Starosta Lednice i proto doufá, že by mohl regionu v této otázce pomoci.
„Právě proto, že je Jakub Šebesta z Břeclavska, má k této problematice blíž. Předpokládám proto, že se komunikace s ministerstvem zintenzívní a budeme moct některé věci řešit podrobněji a s větší znalostní místních problémů,“ věří lednický starosta Libor Kabát.
Podle něj nechce nikdo zpochybňovat, že je nutné některé oblasti na jihu Moravy pečlivě chránit. „Musíme k tomu však mít všechny potřebné podklady. Pak se teprve můžeme bavit o omezování našich rozvojových záměrů,“ domnívá se s tím, že nechce, aby to s chráněnou krajinnou oblastí dopadlo jako před lety s vyhlášením Natury, o které se s obcemi nikdo nebavil.
„Určitě se budeme snažit s pověřeným ministrem zkontaktovat. Ještě chystáme mezioborovou komisi a při té příležitosti dojde rovněž k diskuzi. Nicméně ministerstvo životního prostřední nám ještě dluží odpovědi na naše připomínky. Ale ať už bude reakce jakákoliv, tak si myslím, že bude důvod, abychom dál s ministrem toto téma probírali. Třeba bude mít i možnost nás navštívit,“ vyslovil přání.
Starosta Lanžhota František Hrnčíř si naopak nemyslí, že by mohl Šebesta do rozjetého procesu nějak zasáhnou.
„Nevím, proč bychom s ním o tom měli jednat. Teď je na řadě ministerstvo životního prostředí, kterému jsme své názory a podmínky řekli. Se starosty jsme o možnosti kontaktovat přímo ministra Šebestu ještě nejednali, takže nemůžu říct, jestli se na něj obrátíme. Naše stanovisko na ministerstvu ale znají,“ reagoval.
Hrnčíř je přesvědčený, že bude daleko více záležet na ministrovi, který nastoupí do úřadu po volbách. „Šebesta ani žádné rozhodnutí nejspíš dělat nebude, protože proces ještě oficiálně nezačal. Nemyslím si, že by se dostal k našim připomínkám, v té krátké době to asi nestihne. Má tam jiná horká témata. Vyhlášení chráněné krajinné oblasti může trvat třeba ještě tři roky,“ doplnil lanžhotský starosta.
„Pan ministr si vzal týden hájení, aby se zorientoval ve všech důležitých tématech týkajících se resortu životního prostředí,“ odmítl včera okamžitou Šebestovu reakci k Soutoku mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Zástupci ministerstva životního prostředí mezitím i nadále vysvětlují lidem na Břeclavsku navrhovaný záměr. Naposledy navštívili v pondělí Bulhary. „Ze sedmi tamních zastupitelů se ptali jen dva. Podle mého dostali velmi dobré odpovědi. Přesto byl jeden z nich neustále dost proti. Z jejich katastru by přitom do Soutoku patřila jen louka a část řeky Dyje. Takže pokud bychom mluvili o omezení rozvoje obce, musí si udělat názor každý sám,“ řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.