Dvoje prohrané krajské volby a nejhorší výsledek ODS v celé republice. To jsou podle Jiřího Kadrnky hlavní důvody, které připravily Milana Venclíka o křeslo předsedy jihomoravské ODS. Před dvěma týdny ho v něm nahradil právě devětatřicetiletý podnikatel z Hustopečí.

Jak se vám zatím daří skloubit vedení jihomoravské ODS a podnikání?
Má to své výhody i nevýhody. Nevýhodou je čas, protože pozice krajského předsedy, přestože není placená, vyžaduje docela plné nasazení. Na druhou stranu neztratím vazby se svými firmami. Chci se i nadále podílet na jejich řízení. Jsem přesvědčený, že mi to umožní nestát se úplně součástí politiky v tom špatném slova smyslu. Přece jen tam už hodně jde o vytváření jakýchsi virtuálních světů. Platím za to časem, ale zase mi to umožní mít určitý nadhled, sebereflexi. Prostě zůstat nohama na zemi.

Objevily se spekulace, že vaše logistická firma v Hustopečích na tom není právě nejlépe. Je to pravda?
Obor, ve kterém podnikáme, je poměrně tvrdý. Já říkám, že je tam hyperkonkurence. Krizí byl určitě zasažený nejvíc a dopadlo to i na nás. V prosinci nám skokově poklesl obrat o mnoho desítek procent. Ale dohnali jsme to a ve druhém letošním čtvrtletí jsme schopní i provozně vytvářet zisk. Takže žádné drama ani hromadné propouštění. Koncem loňského roku jsme měli tři sta dva zaměstnanců, v současné době jich máme řádově o dvacet méně.

Zpátky k politice. Jak s odstupem vnímáte odebrání licence místnímu sdružení ODS v Břeclavi?
Jsem stále více přesvědčený o tom, že ten krok byl správný. A že jsme udělali dobře, protože situace se uklidnila, stabilizovala. V Břeclavi už se dnes nedá hovořit ani o původní koalici na radnici, protože hlasující většina je úplně jiná. Se dvěma nezávislými subjekty, Pro regionu a části odpadlé ODS, hlasuje jeden sociální demokrat a jeden komunista. Řekl bych skoro, že ČSSD má v Břeclavi svého Tlustého v osobě pana Křivánka.

V Břeclavi se ale stále ozývají hlasy, že ODS na krajské úrovní se bývalé místní organizaci ve vedení města tak trochu mstí. Není to pravda?
Naprosto to vylučuji. Břeclavi se teď podařilo získat velké peníze z regionálního operačního programu. Orgán, který o tom rozhodoval, byl složený z lidovců a ODS. Narážíte-li na obchvat, to je velmi specifická záležitost, kterou si pohřbili sami Břeclavští. I přes rozchod jsme to považovali za jedinou shodu, která mezi námi je. Stalo se ale to, že Zbyněk Humlíček se spojil s aktivistou Firbasem a začali na ministerstvu dopravy rozbíjet variantu Brno – Vídeň. Právě z tohoto ministerstva pak vyšel zásadní impuls, že se zastavilo financování výkupu pozemků. My jsme to na krajské úrovni zjistili až ex post a připadalo nám to nesmírně hloupé. Bylo jasné, že jiná varianta než je dvoupruh vylučuje realizaci obchvatu. Problém je, že zelení nikdy nehledali lepší a výhodnější variantu. Hledali variantní řešení jen proto, aby nebylo žádné řešení. To jej jejich cíl.

Řekl jste, že jihomoravská ODS dodrží všechny závazky. Nemyslíte ale, že spolupráce s ČSSD vám může před předčasnými volbami uškodit?
Nejsem tak naivní, abych nevěděl, že u určitého spektra lidí bylo uzavření koalice s ČSSD krok, který vnímali poměrně kontroverzně. Přesto chceme tento náš závazek dodržet, i když se momentálně může jevit, že je to pro nás velmi nevýhodné. ODS se ale v rámci kraje a i působení v koalici musí začít chovat jinak. Ve svém materiálu nazvaném Neviditelná ODS jsem analyzoval několik informačních zdrojů – tištěná média, krajské listy a internetový portál kraje. Na všech třech úrovních jsme prohrávali, a to dokonce i s opozicí. A to je jedna ze zásadních změn, které chci udělat – aby ODS nebyla neviditelná.

Jak vůbec berete své nynější angažmá? Například z hlediska výsledku předčasných voleb?
Podzimní volby pro mě osobně budou určitě znamenat jakýsi mezník, kdy se budu sám sebe ptát, jestli se něco výrazně posunulo dopředu, nebo ne. Přestože nekandiduji, jako předseda toho regionu mám politickou zodpovědnost za volební výsledek. Potencionál ODS určitě není na devatenácti procentech z posledních krajských voleb, je určitě daleko větší.

S jakým procentuálním ziskem tedy budete spokojený?
Vyjádřím to ne procentuálně, ale na mandáty. Po posledních volbách do sněmovny jsme měli osm mandátů a já bych byl velmi spokojený, pokud bychom tentokrát dosáhli na devět.

Proč ale nejste na kandidátce? Jak si to má volič přebrat?
Kdysi se v ODS razila teorie, že předseda oblasti by měl být jejím lídrem a měl by se objevovat i na kandidátkách do poslanecké sněmovny nebo do kraje. Když se ale podívám na Jihomoravský kraj, najdu hned několik oblastí, viz třeba břeclavská, které řídí lidi, již se úplně v té vrcholné politice neobjevují. Není to žádná výjimka. Nevidím jako nutné, aby se tyto dvě funkce prolínaly. Do budoucna ale samozřejmě nemůžu vyloučit, že se nebudu ucházet o hlasy voličů ve volbách do nějaké komory parlamentu. Ale v tomto okamžiku to nepovažuji za handicap, že na té kandidátce nejsem. Naopak za velkou výhodu.

Co jiného kromě lepší komunikace byste v ODS rád změnil?
Jižní Morava je v rámci republiky druhým nejsilnějším regionem ve vnitřních strukturách ODS. Přesto nejsme x let schopni generovat a nominovat lidi do vysokých exekutivních funkcí nebo do vedení strany. Vidím to jako naprosto nenormální záležitost. Budeme se to muset pragmaticky naučit. Má to pak samozřejmě i vliv na region, odkud ti lidé jsou, protože mohou lobovat za projekty, které mohou být přínosem pro tamní obyvatele. Proto si beru jako svůj úkol, aby i v rámci vnitrostranické struktury jihomoravská ODS vyrostla do takové pozice, jaká ji patří.

Prozraďte, jak bere váš politický vzestup rodina?
To byl jeden z velmi silných faktorů při zvažování, jestli do toho jít, nebo ne. Hlavně proto, že mám tři syny. Ti dva už jsou starší – devatenáct a sedmnáct let, ale máme i pětiletého Honzíka. Čas, který s ním strávím, mně dělá radost a uspokojuje mě určitě daleko víc než politika. Takže se snažím najít ve svém programu čas, který mu budu intenzivně věnovat. Bude to složité a rodina z toho zrovna nadšená není. Hlavně manželka.

Kdo je Jiří Kadrnka:

* narodil se 4. června 1970 v Hustopečích

* 
absolvoval Střední průmyslovou školu strojní ve Zlíně a poté strojní
fakultu na Vysokém učení technickém v Brně

*
 pracoval jako dělník na plničce plynu v Šakvicích, na finančním úřadě, pět
let dělal asistenta ředitele leasingové společnosti. Podniká od roku 1997

*
 členem ODS je od roku 1997, od roku 1998 působí v radě města Hustopeče,
od roku 2000 je krajský zastupitel. V uplynulém funkčním období byl tři
a půl roku předsedou finančního výboru krajského zastupitelstva

*
 je ženatý, má tři syny, mezi jeho koníčky patří kolo, lyže, čtení a víno