Jen necelý rok vládla břeclavské radnici koalice sdružení Pro Region s Evropskými demokraty na kandidátce a ODS. Když ovšem místní sdružení současné vládní strany přišlo v sobotu o licenci, začaly sílit hlasy, které volají po novém uspořádání.

„Podle mého názoru je pokračování stávající radniční koalice v Břeclavi neperspektivní. Osobně bych podporoval vznik široké koalice. Myslím si také, že by Břeclavi prospěla výměna starosty, který toto město přivádí do naprosté politické izolace,“ zaútočil včera předseda oblastního sdružení ODS Jiří Kadrnka.

Starostu Břeclavi Dymo Piškulu, který reprezentuje Pro Region, jeho výpad kupodivu nepřekvapil. „Už před několika měsíci mě někteří členové oblastní rady vyzvali, abych koalici s ODS zrušil. Když jsem to odmítl, asi jsem se také dostal na černou listinu,“ reagoval Piškula, podle kterého se předseda okresní ODS vměšuje do věcí, jež mu nepřísluší hodnotit. „Tyto vnitřní záležitosti ODS nemohou mít na chod města žádný vliv,“ řekl.
Kadrnka namítá, že na břeclavské radnici už od soboty neexistuje koalice ODS a Pro Regionu. A to i přesto, že občanským demokratům z Břeclavi členství zatím nezaniklo. Podle stanov mají tři měsíce na to, aby se přeregistrovali do jiného sdružení strany.

„Úvaha o přeskupení sil na břeclavské radnici je nasnadě. Odejmutím licence jsme chtěli dát jasně najevo, že s lidmi, jako je Buk, Humlíček a jejich fanklub, nechceme mít nic společného. Distancujeme se od nich a nepřejeme si, aby dále používali značku ODS,“ nechal se slyšet Kadrnka.
„Současné uspořádání městu škodí. Stávající sestava sdružení nezávislých není schopna dosáhnout na veřejné prostředky, které město potřebuje k rozvoji. Myslím si, že problém je i v osobě pana starosty,“ podpořil výzvu k politickým změnám břeclavský zastupitel za sociální demokracii Oldřich Ryšavý. Podle něj by nyní městu prospěla širší koalice, ve které by byli zastoupeni všichni kromě komunistů…

Více v Břeclavském deníku v úterý 25. září