Organizátoři z Mikulovské rozvojové letos přišli s přínosným nápadem. Do programu zařadili speciální projekci pro rodiče, kteří mohli ve středu zhlédnout sestřih filmů promítaných školám. Potřeba dětského diváka diskutovat objevená témata a problémy totiž většinou netíží pouze ve škole, ale i doma. Zúčastnění rodiče by tak měli být při očekávaných dotazech mnohem více takzvaně v obraze.

Vražda novinářky

První z projekcí filmů, které chtějí zobrazením problémů čelit porušování lidských práv u nás i ve světě, lze zhlédnout už v pátek o půl osmé večer. Investigativní snímek Kdo zabil Natašu? poodhalí zákulisí vraždy ruské novinářky, která podobně jako Anna Politkovská otevřeně poukazovala na zločiny putinovského režimu a politické poměry v Čečensku. Projekci uvede koncert Jiřího Vondráka, který od šesti hodin zahraje a zazpívá písně perzekuovaného sovětského šansoniéra Bulata Okudžavy.

V sobotu se v kině zaměří na sociálně vyloučené jedince, které režisér David Vondráček natáčel během čtyř let v netradiční situaci. Časosběrný dokument Láska v hrobě totiž nahlíží do života a lásky v komunitě bezdomovců, jež osídlila hrobku na opuštěném pražském hřbitově. Promítání začne v sedm hodin večer, po něm bude následovat diskuse s režisérem.

Nezaměstnanost i Egypt

Nedělní večer přichystá divákům náhled na současnou českou nezaměstnanost a porevoluční život v Egyptě. Závod ke dnu režiséra Víta Janečka zachycuje osudy lidí, kteří přišli o práci po krachu velkých firem a dává je do souvislostí s názory uznávaných filozofů a sociologů. Nelichotivý domácí snímek začne v pět večer. Dvě hodiny na to kanadský dokument přiblíží aktuální atmosféru v Egyptě.

Po celý víkend naleznete ve foyer tamního kina fair trade stánek Centra ekologické výchovy Pálava. O závěr Jednoho světa v Mikulově se příští pátek postará dokument o Černobylu a koncert tří studentských kapel Do zdi, Groundkeeper a Wild Eggs. Stejně jako v předchozích letech se totiž na realizaci a atmosféře festivalu stále silně podílejí také studenti tamního gymnázia.

PETR VLASÁK