Za málo peněz hodně muziky. Aby vedení břeclavské radnice naplnilo tento cíl, chce svěřit správu kamerového systému městské policii. Město mělo doposud „oči Velkého bratra“ pronajaté od firmy BKS Capital Partners. Podle břeclavského místostarosty Jaroslava Parolka naprosto zbytečně.

„Kamerový systém chceme provozovat ve vlastní režii. Vyhodnotili jsme, že je to výhodnější,“ vysvětlil první místostarosta. Město navíc uvažuje o zavedení bezdrátové technologie. „Takže pak je to jen otázka dohody s vlastníkem objektu, kde bude kamera umístěná, abychom napojili elektřinu,“ dodal Parolek.

Na pondělním jednání představitelů města s domácími podnikateli také zaznělo, že někteří budou chtít sledovat prostor před svým podnikem. To kvůli tomu, aby se následně dalo lépe dohledat, kdo ničí či krade jejich majetek.

Břeclavský místostarosta tedy přišel s nabídkou, že vnější kamerová zařízení je město schopné napojit do centrálního systému. Dění před konkrétním zařízením pak bude moct sledovat městská policie, která také neprodleně proti vandalovi nebo zloději může zasáhnout.

„Přínosné by to bylo. Ale to by se musel s námi někdo bavit tím způsobem, že když budeme potřebovat nějaký ten výstup využít, tak se k němu dostaneme. Ne jako v minulosti. Když jsme potřebovali vidět, kdo nám rozbil výlohu, řekli nám na policii, že to není pro soukromé účely,“ popsal zádrhel podnikatel Jaroslav Schmied, který v Břeclavi provozuje několik obchodů. Legislativa podle něj v tomto směru není až tak striktní.

Velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman ovšem trvá na tom, že kamerový systém sleduje na základě zákona o městské policii pouze veřejná prostranství. „Není to pro soukromé objekty a podobné účely,“ zdůraznil.

Místostarosta za ČSSD si uvědomuje, že se zavedením nových pravidel bude nutné fungování kamer ošetřit právě po legislativní stránce, aby se město náhodou nedostalo do konfliktu se zákonem. „Bude to redukováno tím, že než se další kamera stane součástí tohoto systému, tak mu musí vyhovovat. Znamená to, že ne každé zákoutí bude monitorované. Musí existovat určité podmínky,“ nastínil Parolek s tím, že podrobnosti ještě bude nutné dodatečně dořešit.

Po Břeclavi je v současné době rozeseto deset kamer, jejichž prostřednictvím městští strážníci dohlížejí na pořádek a bezpečnost. Kamerový systém ve městě si Herman pochvaluje. Pomocí této techniky už strážníci například dopadli sprejery. U Schopping centra zase pomáhá v tom, že policisté mohou sledovat problémy před domem, kde se schází bezdomovci a další nepřizpůsobiví li­dé.

Byť kamer v ulicích průběžně přibývá, současných deset přístrojů je podle velitele městských strážníků pro Břeclav už nedostačujících. „Není to takové množství, abychom zachytili, co je potřeba,“ zamyslel se Herman.