O umístění kamerového systému uvažují v Hustopečích již delší dobu. „Především kvůli posílení bezpečnosti v centru města a v kritických lokalitách jako jsou parkoviště či přechody,“ uvedla příklady hustopečská starostka Hana Potměšilová.
První tři plánované kamery by měly pokrýt náměstí. „To je prostor, kterým bychom určitě začali. Je tam několik kritických míst, například okolí veřejných záchodů v dolní části náměstí,“ zmínila starostka.

Reagovala tak na nedávný případ, kdy se veřejné toalety staly cílem zloděje. „Poničil mincovník a způsobil škodu zhruba dvacet tisíc korun. S tím, že si z mincovníku odnesl pouhé dvě stovky. To porovnání cen je šílené,“ kroutil hlavou vedoucí městských služeb Ivan Chrastina.

Mezi další kritická místa patří podle Potměšilové prostranství před obchodním domem vedle autobusové nádraží. Celkově počítají ve městě s umístěním zhruba dvaadvaceti kamer. „Je to nákladná záležitost, která bude stát stovky tisíc, takže určitě nebudeme instalovat všechna zařízení najednou,“ podotkla.

Opoziční zastupitel Libor Sadílek z ODS však upozornil, že i přes postupné pořizování kamer, je potřeba vypracovat celistvý projekt. „Je to dobrá investice, ale chci vidět hotový projekt, kde budou uvedené i celkové náklady na provoz. Bylo by dobré inspirovat se a informovat například v Mikulově či Břeclavi, kde už mají zavedený fungující systém,“ reagoval Sadílek.

Někteří obyvatelé zase vyjádřili obavy z případné ztráty soukromí. „Rád bych věděl, jestli kvůli tomu bude třeba i veřejná diskuze s obyvateli,“ ptal se Hustopečan Jan Potůček.

Starostka se však ohradila, že kamerový systém není o omezování obyvatel. „Je proto, aby naopak chránil jejich bezpečnost a také majetek,“ argumentovala.

Zatímco v Hustopečích bude kamerový systém zřejmě ještě předmětem debat, například v Břeclavi nad bezpečností v ulicích dohlíží nyní už kolem třiceti kamer. A další přibudou.