Převratná myšlenka, či nápad z říše snů? Takovou otázku si možná pokládá leckdo, kdo má povědomí o tom, čím by se chtěli Pohořeličtí v budoucnu bránit proti záplavám. Na rozmary přírody má totiž dohlížet kamerový systém.

Tamní obyvatelé by tak byli prakticky okamžitě informováni, že jim a jejich příbytkům hrozí nebezpečí. To v Pohořelicích představuje řeka Jihlava, jež naposledy opustila své koryto při povodních v roce 2006.
„Jedná se o ulici Brněnskou, kde bychom chtěli umístit kameru. Bylo by to poblíž mostu, takže v případě potřeby by se natočila i k němu. Mohli bychom tak monitorovat větší území,“ osvětlil starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Projekt je sice stále v plenkách, už nyní je ale jisté, kdo by moderní techniku obsluhoval. „Na starosti by to měla policie České republiky. Nám by to finančně velmi pomohlo. Ušetřili by se lidi. Doufám, že do dvou let by to mohlo fungovat,“ podotkl Svoboda.
Pohořelickým mohou však narušit plány finance, jež jsou pro vybudování povodňového kamerového systému nezbytné. O velkou část z nich by měli požádat Jihomoravský kraj. Ten přijímá žádosti o dotace do února příštího roku.

Peníze na takový projekt ovšem vyčleněny podle všeho kraj doposud nemá. „Nic podobného jsme dosud nefinancovali a nikdo nás o to prozatím ani nepožádal,“ zdůraznil Jiří Hájek z odboru životního prostředí Jihomoravského kraje.
Podle něj je iniciativa Pohořelických poněkud nestandardní. „Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se někdo kamerovým systém bránil proti povodním. Netuším, na kolik je toto funkční,“ dodal Hájek.

Skeptický vůči plánům Pohořelic jsou i některé obce z břeclavského regionu, které nepovažují kamerový systém za dostačující zbraň proti vodnímu živlu.
„Kdyby nás postily takové záplavy jako naposledy, kamery by nám nebyly v žádném případě nic platné. Proti takové vodě by to určitě nešlo,“ domnívá se starosta Jevišovky Michal Vago.
Podle něj však nemusí být kamery v konečném důsledku úplně zbytečné. „Muselo to být ale tak, že by vznikl projekt, do něhož by byli zahrnuty všechny obce. Ne jen Pohořelice. Museli bychom být také seznámeni, jak s nimi pracovat a jak je přesně využívat,“ doplnil Vago.