Kamila ji má podstoupit v dubnu v Srbsku. Protože ale není hrazená pojišťovnou, shánějí rodiče peníze na pokrytí výdajů spojených s operací i následnou náročnou rehabilitací. Na portálu Donio kvůli tomu vznikla i veřejná sbírka.

„Nejde vlastně o operaci jako takovou. Pan doktor jí napíchá jehličky do nohou i ruky, které postupně uvolní všechny spastické nervy po celém těle. Možná by se to dalo připodobnit trošku k akupunktuře. Výhodou je, že nebude mít žádnou sádru, během pár dní ji propustí a po čtrnácti klidových dnech bude moci částečně rehabilitovat,“ přibližuje máma děvčete Adriana Čulenová.

Zdroj: se souhlasem Adriany Čulenové

Cílem rodičů je, aby byla jejich páťačka do budoucna co nejvíce soběstačná. Někomu totiž operace pomůže, jinému ne. „Ale my to zkusit chceme. I kdyby měla Kamilka chodit třeba jen o berlích. Onemocněla nám v necelých dvou letech, z ničeho nic se přestala hýbat, mluvit a zapomněla vše, co se do té doby naučila. My jsme se ale nevzdali a začali bojovat, “ chválí svou dceru Čulenová.

Slečna se postupně díky rehabilitacím a cvičení stále zlepšuje. Celoroční rehabilitace a péče o Kamilku rodinu stojí zhruba tři sta tisíc korun.

U Podivína vzniká nový Penny Market.
VIDEO: U Podivína vzniká nový supermarket, Penny otevře letos na podzim

Původně měla dívka operaci absolvovat už před pár lety v Kladně. „Jenže do toho přišla válka mezi Ukrajinou a Ruskem. Ten lékař, který ji provádí, je Rus. A nedostane vízum. Proto nám bylo nabídnuto, abychom za ním přicestovali do Srbska na osm set kilometrů vzdálenou kliniku,“ zdůvodňuje Čulenová.

Termín operace, která stojí pětaosmdesát tisíc korun, má děvče stanovený na pátého dubna. Pooperační rehabilitace vyjde na necelých třicet tisíc a celoroční cvičení navíc na dalších sto tisíc korun.

Podívejte se, jak loni vypadaly záhony v lednickém zámeckém parku.
Turistický magnet bude za peníze. Vstup do zámeckého parku v Lednici zpoplatní

Sbírka na operaci odstartovala v polovině ledna a potrvá dva měsíce. Lidé, kteří chtějí dívce pomoci, tak mohou učinit přes portál Donio na: Operace Ulzibat pomůže Kamilce splnit sen.

Jako každá dvanáctiletá školačka má i Kamilka týden skutečně pořádně nabitý. Kromě každodenního půlhodinového cvičení s rodiči doma jezdí rehabilitovat jednou týdně buď do Brna, nebo do Ostravy.

A do toho ještě třikrát týdně zajíždí na tréninky v páce do nedalekých Kostic. „Už rok závodím v páce v juniorské kategorii. Baví mě to moc. Minulý rok jsme byli na čtyřech závodech, mám i nějaká třetí místa. A letos nás jich čeká šest nebo sedm. Musím proto pořádně cvičit s činkami zápěstí,“ překvapuje mladá bojovnice.

Zámek ve Velkých Němčicích před rekonstrukcí.
Zámek ve Velkých Němčicích odhaluje poklady. Renesanční pilíře i sklepení

Společně s bratrem taky fandí fotbalu. Především ostravskému Baníku. V oblibě má tamní ikonu Milana Baroše.

A jde jí to i ve škole. „Na vysvědčení budu mít pochvalu od ředitele školy. Za úspěchy v celostátní výtvarné soutěži. Malovala jsem vodovkami Harryho Pottera,“ prozrazuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Starobřeclavští protančili sobotní noc v krojích

Zdroj: Deník/Iva Haghofer