„Že se v obci doprava zvýšila, to tady určitě pociťujeme. Opravujeme teď ve Starovičkách ale kanalizaci, máme na silnici semafory, takže těžko hodnotíme, o kolik více kamionů tudy denně projede. Ale vždycky tady na červenou minimálně dva tři náklaďáky stojí,“ zamyslel se starosta Staroviček Vladimír Drbola.

Jak dodal, situace v budoucnu záleží nejvíce na ministerstvu dopravy. „Představili nám už dva nápady, jak dopravu na silnicích nižších tříd řešit. Buď by stát dával peníze na obnovu cest obcím, respektive správě a údržbě silnic, nebo by se zavedlo mýtné i u nás. Já jsem osobně zastáncem druhé varianty, jde jen o to, jestli nám ministerstvo vyjde vstříc,“ upozornil na možnosti starosta.

Peníze od státu

Po dořešení opravy kanalizace by se měli Starovičtí podle jeho slov dočkat i nového povrchu páteřní silnice. Kdy to však bude, záleží hlavně na kraji.

„Peníze do opravy cesty nebude dávat obec, ale Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Ta zase žádá o dotace. Když jsem se na to ptal, řekli mi, že oprava bude nejdříve v roce 2014,“ řekl posmutněle.

Jeho slova potvrdil i vedoucího provozního úseku břeclavského střediska správy Jaroslav Dostál. „Silnice je naprojektovaná už několik let, čekáme na peníze. Dotýká se to úseku od Rajhradu až po pavlovickou křižovatku, takže celá betonová cesta,“ uvedl.

Jak však přiznal, z nárůstu kamionové dopravy na silnicích nižších tříd po zvýšení mýtného mají silničáři obavy. „Máme z toho strach a bude to jistě zhoršení stavu silnic. Počítáme s tím, ale peníze na jejich opravy vyčleněné speciálně nemáme. Jsme příspěvkovou organizací kraje, takže veškeré naše požadavky musíme řešit přes něj,“ dodal s tím, že práce na silnicích navíc, které vzniknou buď provozem, nebo zimou, jsou schopní ze svého provizorně rozpočtu opravit.

„Ubude nám ale peněz na souvislejší opravy. Takže i případné kompenzace od státu by byly jednou z možností, kde další peníze získat.

Zvýšení dopravy minimálně o deset procent potvrdil i velkoněmčický starosta František Smetana. „Nárůst jsme jednoznačně pocítili. Je to špatné, podle mého by mělo být mýtné i tady. A sliby, že se peníze z navýšeného mýta dají těmto dotčeným obcím na opravy silnic, na to já moc nevěřím. Pro nás je navíc smůla, že přes nás vede ještě navíc i silnice z Pohořelic na Kyjov, kde je situace podobná. Postihlo nás to hodně tvrdě,“ přiznal Smetana.