Důvod? Potom, co se před pár dny křídlo haškovců břeclavské buňky ČSSD neúspěšně pokusilo zpochybnit již schválenou kandidátku strany, se věc dostala až před kontrolní komisi.

Potvrdil to právě Sulovský. „Na komisi se obrátili s podnětem někteří kandidáti. Na rozhodnutí má komise lhůtu třiceti dní. Aby ale nedošlo k prodlení, okresní výkonný výbor, který má také pravomoc sestavovat kandidátní listiny v případě rozporů, ji v úterý odhlasoval ve stejné podobě. Nic se na ní tedy nemění," sdělil v úterý okresní tajemník.

Znamená to jediné. Současný břeclavský starosta Oldřich Ryšavý a místostarosta Jaroslav Parolek zůstali na samém chvostu kandidátky do podzimních komunálních voleb. Ta musí být podaná nejpozději v úterý pátého srpna.

V břeclavské ČSSD tak učinili v týdenním předstihu. „Kandidátku jsem chtěl původně podat až v poslední možný den, kdyby náhodou se na ní ještě mělo něco měnit. Do pondělí ale k ničemu nedojde. Technicky je to nemožné, další schůzi bychom do té doby nestihli svolat," vysvětlil Sulovský.

Starosta Oldřich Ryšavý se ale podle všeho nevzdává. V úterý připomněl, že i po konečném termínu podání kandidátních listin je možné provést na nich změny. „Do kandidátky lze podle zákona zásadně zasahovat až do jedenáctého srpna," nechal se slyšet Ryšavý.

Měl pravdu. Zákon umožňuje doplňovat nebo měnit pořadí kandidátů až do šedesátého dnu před volbami.

Jde to mimo kraj

Představitelé ČSSD ve vedení města, kteří skončili na nevolitelných místech, dříve naznačili, že otázku schválení kandidátky „poženou výš".

Podle všeho šlo pouze o kontrolní orgány strany. Předseda krajského výkonného výboru ČSSD Zdeněk Dufek totiž na otázky Břeclavského deníku odpověděl třikrát shodně: „Krajský výkonný výbor kandidátku neřešil."

Podle Sulovského ji dle volebního řádu sestavuje místní organizace, a v případě, že tak nečiní, okresní výkonný výbor. „Krajský výbor strany do toho zasahovat nemůže," dodal.

Sociální demokraté jsou v Břeclavi rozdělení na dva tábory. Předsednické křeslo místní buňky nakonec uhájil Ryšavý, výbor však sobotkovci. Volebním lídrem se ale poté stal jeho soupeř Jaroslav Válka.