Komu se nechce páteční a sobotní večer strávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.Tentokrát se pozvánka týká benefičního hudebního festivalu s názvem Srdce pro Haiti, který tuto neděli od čtyř hodin odpoledne vyplní břeclavské kino. Benefičních akcí na podporu zdevastovaného ostrova Haiti, jehož osud sledují média po celém světě již několik týdnů, neustále přibývá. Tento fakt vypovídá nejen o solidaritě osobností z řad umělců, kteří se zříkají honorářů, ale především o zájmu obyčejných lidí pomoci v cizím neštěstí.

Cíl těchto akcí podporují placením vstupného, zasíláním SMS zpráv či zakupováním vybraných předmětů.

Břeclav v charitativní snaze nezůstala pozadu a Luděk Kabelka přišel s nápadem na nedělní Srdce pro Haiti. Začátek naplánoval na pozdní odpoledne a celé dění umístil do tamního kina Koruna. Finanční výtěžek z akce zašle Charita České republiky na pomoc při obnovách života v postižené zemi.

Z programu lákají potenciální návštěvníky především regionální hudební tělesa.

Mezi nimi nechybí cimbálová muzika Břeclavan, bigbítová skupina Sanitka z Podivína, mikulovský Jenprotendnešnídenband s Lukášem Michnou, úspěšný jazzový orchestr Flash band, prvorepublikově stylová Lednická kapela ani taneční skupiny E. M. Dancers či Actiwity D. C. Největším lákadlem programu však bezpochyby bude Zdeněk Bína z nedávno zaniklé skupiny -123 minut.

Kapela -123 minut znamenala na české hudební scéně jakési zjevení, které snoubilo profesionální výkony hráčů s taneční lehkostí jejich nadžánrové tvorby těžící především z jazzu, funky a world music.

Kapela existovala čtrnáct let, vydala sedm úspěšných alb a plnila kluby u nás i v zahraničí. S Břeclaví ji pojí několikaměsíční záskok mladého baskytaristy Vojty Kabelky na postu Fredrika Janáčka, který utrpěl zranění klíční kosti. Před Vánocemi však odešel bubeník a Zdeněk Bína se rozhodl pro akustický projekt s basistou Janem Urbancem. Ve své hudbě spojuje duo world music s groovovým rytmem.

Nedávno jsem se zúčastnil podobné akce v Olomouci, kde do tamního klubu přišlo na pět set lidí různého věku i sociálního postavení. Charita po tomto večeru zaslala na Haiti takřka sedmdesát tisíc korun. Pro někoho nesmyslná a nic neřešící suma.

Když se však veškeré příspěvky sejdou na jednom účtu, dobročinná snaha smysl rázem získá. Návštěvník Srdce pro Haiti tak nebude odcházet pouze s hudebními zážitky, ale i s hřejivým pocitem, že přispěl na dobrou věc.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy