Na opravu se Mikulovským podařilo získat potřebný jeden milion sto tisíc korun, aniž by museli sáhnout do městské pokladny. „Je to taková první vlaštovka, budeme se mít čím pochlubit,“ řekl mikulovský starosta Rostislav Koštial. Jak dodal, v další fázi mají dostat nový kabát také pískovcové schody vedoucí ke kapli.

„Schody jsou velké téma, jsou tam komplikované majetkoprávní vztahy. Pracujeme na tom, abychom mohli sehnat peníze na rekonstrukci. Potřeba bude asi milion a půl,“ uvedl.

Slavnostního vykropení kaple se ujal emeritní děkan Václav Fišer z hustopečsko-klobouckého děkanství.

„Jsem velice mile překvapený. Patří poděkování všem, kdo se o to zasloužili. Přeji si, aby se oprava dotáhla do konce, a došlo i na další objekty na křížové cestě. Ta by měla lidem připomínat celé vykupitelské a osvoboditelské dílo Ježíše Krista,“ měl radost z opravené kaple Fišer s tím, že doufá, že se na Svatý kopeček vydá ještě více poutníků či turistů než dosud.

„Viděla jsem, jak kaple chátrá, takže se mi oprava moc líbí. Jen doufejme, že ji vandalové nepoškodí. Je to rozhodně záslužné. Když už máme nějaké památky, měli bychom je uchovat pro další generace,“ usmívala se u kaple Ivana Danešová z Prahy.

Současné vedení radnice by chtělo opravit celou křížovou cestu, která zahrnuje sedmnáct objektů. Ty ovšem nejsou v majetku města.

„Už jsme se dohodli s církví o formě pronájmu, abychom se v případě potřeby mohli stát žadateli o dotaci. Máme hned několik rozpracovaných možností,“ prozradil starosta, který nepopírá, že město sází zejména na evropské peníze. Jednou z variant je například opravovat postupně jeden objekt za druhým.

Jako první je ve hře kostel svatého Šebestiána. „Ano, takovou žádost chystáme,“ potvrdil Koštial. „Ale samozřejmě lepší by bylo udělat všechny kaple najednou,“ doplnil. Na to by ovšem vedení města potřebovalo získat deset až patnáct milionů korun.

Mikulovští ovšem chtějí zrenovovat i umělecké předměty, což jsou další výdaje navíc. A pro objekty, kde žádné nezbyly, zvažují originální řešení. „Jednou z variant je speciální zadání výtvarného sympózia Dílna právě na téma křížové cesty. V moderním pojetí,“ naznačil Koštial.

Křížová cesta na Svatém kopečku v Mikulově, včetně kaple Božího hrobu, je významnou památkou evropského významu. Její zasazení do architektury města a krajiny je plné jedinečné krásy, po zásluze obdivované obyvateli i stále větším počtem turistů od nás i ze zahraničí.

„Radnice podniká vše pro to, aby získala dotaci na rekonstrukci celé křížové cesty,“ uvedl starosta Koštial.

MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ