Město si od památkářů a církve pronajalo zchátralé památky s tím, že udělá všechno pro to, aby dostaly nový kabát. „Uvědomujeme si, že stav křížové cesty pálí širokou veřejnost. Snažíme se využívat veškerých možných způsobů, jak na opravy získat peníze. Město letos musí šetřit, kde se dá,“ řekl zklamaně Koštial.

V rukávu však má záložní plán – projekt adopce jednotlivých kapliček. „Stejně jako si můžete osvojit zvíře v zoologické zahradě nebo malého školáka z rozvojové země, tak by o kapličku mohla pečovat třeba nějaká stavební firma,“ popsal první muž Mikulova.

Oprava jednoho zastavení by podle něj měla vyjít zhruba na jeden milion korun. To je stavebně technická část. Další investici by vyžadovalo zrestaurování artefaktů, jejichž pozůstatky se v mnoha kapličkách ještě nacházejí.

Starosta už nápad probíral s několika potenciálními investory. „Vše nasvědčuje tomu, že vůle a chuť se zapojit a křížové cestě pomoci tu je,“ usmíval se Koštial.

Ačkoliv dosud jednal se zástupci firem z Mikulovska, očekává, že by se mohly projektu chytit významné firmy z celého Jihomoravského kraje. Pokud by se chtěly zapojit i menší firmy, které samy na adopci finančně nedosáhnou, přišlo by na řadu třeba spojování zdrojů. Pro budoucí vyjednávání má mikulovský starosta jeden trumf a doufá, že příklady táhnou. Sám totiž z vlastních peněz přispěl na opravu Božího hrobu sto tisíc korun.

„Biskupství brněnské s mikulovskou farností vítá každou spolupráci na záchranu kapliček na Svatém kopečku, a to jak ze státních, tak ze soukromých zdrojů. Jsme samozřejmě připraveni odborně pomoci při záchraně tohoto významného kulturního bohatství Mikulova“ potvrdil ekonom diecéze Petr Zelenka.

DANA SMRČKOVÁ